Kocaeli

"Balkan göçmenleri, seçim sonuçlarını sevinçle karşıladı"

10:16 04 Kasım 2015
"Balkan göçmenleri, seçim sonuçlarını sevinçle karşıladı"

METİN GİRGİN - Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, "Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik olumlu politikalarının devam etmesi adına, Türkiye'de yaşayan göçmenler 1 Kasım genel seçim sonuçlarını sevinç ve coşkuyla karşıladı" dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının Türkiye'de yaşayan göçmenler arasında büyük memnuniyet uyandırdığını söyledi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle Türkiye'deki Balkan göçmenlerine, "oralarda akrabalarının kaldığını, onların da desteğe ihtiyacı olduğunu" unutturmamak için projeler yürüttüklerini bildiren Çolakoğlu, özellikle gençlerin kimliklerini koruması ve orada belli bir ekonomik varlıkla hayatlarını sürdürmesi için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

- "Balkanlar'daki politikaların devamı için istikrar istedik"

Projelerle, gençlere arkalarında Türkiye Cumhuriyeti'nin, sivil toplum kuruluşunun bulunduğunu gösterdiklerini kaydeden Çolakoğlu, şöyle devam etti:

"Balkanlar'dan davet ettiğimiz soydaşlarımıza, girişimcilik kursu verdik. Ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durmaları, mümkünse iş aramak yerine kendi işini kurarak toplum içinde güçlü konuma yerleşmeleri gerektiğini, projelerle anlatıp desteklemeye çalışıyoruz. Bu projelerimizi destekleyen, hükümetin Balkan politikası."

Hükümetin hem yurt dışı hem yurt içinde kendilerine katkı sağladığını ifade eden Çolakoğlu, seçim sonuçlarının ardından, desteğin istikrarlı şekilde artarak süreceğini düşündüklerini belirtti. 

Çolakoğlu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının sadece Türkiye'deki değil Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek, Makedonya ile Kosova'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının projelerine de destek verdiğine dikkati çekti.

Daha önce Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlık kanununa göre, Bakanlar Kurulu ve İçişleri Bakanlığının izni olmadan çifte vatandaşlık alınamadığını dile getiren Çolakoğlu, hükümetin yaptığı kanun değişikliğiyle, buna gerek duyulmadan başka bir ülkenin vatandaşı olmanın önünün açıldığını söyledi.

Çolakoğlu, "Bu büyük avantaj. Bu nedenle de Türkiye'deki göçmenler, Balkanlar'daki Türkler ve Müslümanların büyük çoğunluğu, AK Parti hükümetinin tek başına iktidar olmasından çok memnun. Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik olumlu politikalarının devam etmesi adına, Türkiye'de yaşayan göçmenler 1 Kasım genel seçimi sonuçlarını sevinç ve coşkuyla karşıladı" değerlendirmesinde bulundu.

Balkan ülkelerindeki Türkler ve Müslümanların "güçlü bir Türkiye" istediğine işaret eden Çolakoğlu, bunun, bulundukları ülkelerde daha sağlam durmalarına, hak ve hukuklarını gözetebilmelerine imkan tanıdığını vurguladı.

- "Türkiye'nin gücünü hissettiler"

Türkiye'nin uzun yıllar Balkanlar'ı unuttuğunu ve ihmal ettiğini kaydeden Çolakoğlu, son 12 yılda Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı başkanlıkları ile Yunus Emre Vakfının özellikle Balkanlar'daki faaliyetlerinin, "güçlü Türkiye'nin bölgeye yansımış somut hali" olduğunu söyledi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Bulgaristan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'da sevinç gösterileri yapıldığını belirten Çolakoğlu, "Balkanlar'a her an elini uzatan, hem siyasi hem kültürel hem de ekonomik desteğini Balkanlar'dan esirgemeyen Türkiye'yi görmeye alışan insanlarımız, bu politikaların devam edecek olmasından memnun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Balkanlar'a önem verdiğine dikkati çeken Çolakoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu politikaları artırarak devam ettirdiğini dile getirdi.

Çolakoğlu, "Türkiye, Balkanlar'da ana vatandır. Türk soydaşlarımız için de Boşnak için de Arnavut için de ana vatandır. Çünkü biz bundan 100 yıl önce tek bir ülkenin vatandaşıydık. Hükümete teveccühün nedeni de bu bağları güçlendirme noktasında yaptığı çalışmalardır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.