Konya

Sema aşkıyla semazen eşinin izinden yürüyor

12:09 10 Eylül 2016
Sema aşkıyla semazen eşinin izinden yürüyor

ABDULLAH DOĞAN - Konya'da yaşayan Gonca Özçakıl, 2011'de vefat eden semazen eşi Kadir Özçakıl'ın Mevlana ve sema aşkını, kurdukları grupla binlerce kişiye ulaşarak sürdürmeye çalışıyor.

Semaya 7 yaşında başlayan semazen Kadir Özçakıl, Konya'da kurduğu sema grubu ile yurt içi ve dışında birçok programa katıldı. Hz. Mevlana'nın öğretilerini hayatında uygulamaya çalışan ve bunları yaymayı amaç edinen Özçakıl, kendisi gibi semazenlerden oluşan topluluğu "Lal" adını verdiği ajans çatısı altında birleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler ve valiliklerin tertip ettiği yüzlerce programa katılan Özçakıl, vefat ettiği 2011 yılında dil kanserine yakalandı. Ömrünün son 6 ayını suskun geçiren Özçakıl'ın emanet bıraktığı sema topluluğunu, eşi Gonca Özçakıl sürdürüyor.

Mevlana Müzesi'nin yakınındaki tarihi Konya evinde açtığı mekanda çalışmalarını devam ettiren Gonca Özçakıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, semazen eşi Kadir Özçakıl'ı 5 yıl önce kaybettiğini söyledi.

- "Amacımız Hz. Mevlana ve semayı anlatmak"

Eşinin vefatıyla semaya daha da sarıldığını, Mevlevilikte kendi dünyası adına yeni keşifler bulduğunu anlatan Özçakıl, şöyle konuştu:

"İnsan bir şeyi kaybetmeden başka şeye başlayamıyor. Onu kaybettikten sonra başka bir şey bulmaya başladım. Bu işi yapmak mutluluk veriyor. Hz. Mevlana'nın huzurunda, Mengüç Sokak'taki tarihi Konya evinde 'Aşkullah Kültür ve Sanat Evi' adını verdiğimiz bu mekanda sema programları düzenliyoruz. Onun böyle bir hayali vardı. Bu hayali gerçekleştirmek, bu hizmetin bitmemesi adına başladık ve sürdürüyoruz. Burası hem Hz. Mevlana'nın hem de eşimin kabristanının yakınında bulunuyor. Mekanı semahane olarak restore ettik. Amacımız Konya'ya gelen insanlara Hz. Mevlana'yı ve semayı anlatabilmek. Misafirlerimiz için, programlardaki sema ayininin aynısını gerçekleştiriyoruz. Tek amacım eşimden kalan mirası yaşatmaktır. Emek verdiği bu işi sürdürmeye çalışıyorum."

Özçakıl, eşinin yurt dışında önemli programlara katıldığını, kendilerinin de başta yurt dışı olmak üzere çok sayıda programa iştirak ettiklerini ifade etti.

- "Güzellikleri sema ile anlatabiliriz"

Yaklaşık 100 semazen ile organizasyonlara katıldıklarını aktaran Özçakıl, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce sevgiye ve hoşgörüye ihtiyacımız var. Bunu da en iyi şekilde anlatan Hz. Mevlana'dır. Bu mesajı insanlara güzel bir şekilde sunabilirsek bazı sıkıntıları gidermiş oluruz. Tasavvuf güzel bir yol. Burada hayata farklı bakmayı ve insanlara nasıl davranmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Kavganın, savaşın olduğu şu zaman diliminde güzellikleri sema ile anlatabiliriz. Programlarda ilk önce sema nedir, kıyafetler ne anlama geliyor, bunları anlatıyoruz. Sonra semaya geçiyoruz ve Mesneviden beyitler okuyoruz. Bakanlığın davetiyle birçok programda sema ayini icra ettik. Türkiye'deki üç uluslararası spor organizasyonunun açılışında bulunduk. Yurt içinde 60'a yakın il ve çok sayıda ilçe dolaştık. Uzun zamandır bu programları yapıyoruz. Her şey güzel gidiyor. Eşimden yarım kalan bu görevi ömrüm yettiği kadar sürdüreceğim."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.