Konya

"10 bine yakın Telaferli, Türkiye'den dönmeye başladı"

12:35 30 Eylül 2017
"10 bine yakın Telaferli, Türkiye'den dönmeye başladı"

ABDULLAH DOĞAN - Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Beyatlı, Türkiye'deki 10 bine yakın Iraklı Türkmenin, terör örgütü DEAŞ'tan arındırılan Telafer'e dönmek üzere ülkeden ayrıldığını söyledi.

Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürütülen operasyonlarla terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta işgal ettiği kentlerden arındırıldığını anımsattı.

DEAŞ'ın Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı yerlerde büyük zulüm işlediğini dile getiren Beyatlı, yaşanan süreçte çok sayıda insanın bölgeden göç ettik zorunda kaldığını anlattı.

- "Telaferli Türkmenler geri dönmektedir"

Beyatlı, Türkmenlerin DEAŞ'tan kurtarılan Irak'ın Musul'a bağlı ilçesi Telafer'e dönmeye başladığını şöyle konuştu:

"Bunlara yaşadıkları, ait oldukları kente girişlerinde zorluk çıkarılmaktadır. Orayla irtibatımız sürüyor. Halkın, bir an önce Telafer'e yerleşmesi gerekiyor. Demografik yapı oyununa müsaade etmeyeceğiz. Şimdi 10 bine yakın Telaferli, Türkiye'den dönmeye başladı. Hedefimiz, Telafer'de uygulanacak olası bir demografik yapı değişikliğini ortadan kaldırmak. Bu geri dönüşler devam edecektir. Konya, Gaziantep, Eskişehir, Ankara ve İstanbul'dan çok sayıda Telaferli Türkmen geri döndü. Bu organizasyonumuz devam etmektedir."

Yaşadığı ilçeye geri dönmek için çok sayıda Türkmen'in ise Musul'da beklediğinin altını çizen Beyatlı, Telafer'in yeniden yapılandırılmasını ve öz halkı tarafından idare edilmesini savunduklarını vurguladı.

Beyatlı, Irak'ta huzur ve barışın sağlanması için Türkmenlerin söz sahibi olması gerektiğine işaret ederek, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin gayrimeşru referandumunu ise büyük tehlike olarak gördüklerini aktardı.

- "Artık bıçak kemiğe dayandı"

Kerkük'te demografik yapının değiştirilmesine yönelik bugüne kadar çeşitli oyunların oynandığına dikkati çeken Beyatlı, şunları kaydetti:

"Kerkük'te 19 Nisan 2003'te demografik yapı değişikliğini gördük. O yıllarda 860 bin olan nüfusun 1 milyon 650 bine çıkması düşündürücüdür. Kerkük'teki demokrafik yapı değişikliğinin aynısı bugün Telafer'de yapılmaktadır. Telafer, yüzde yüz Türkmen şehridir. Toprağımız hakkında uluslararası alanda hakkımızı ararken, bazı ülkeler bu toprakları adeta Türkmen yoğunluğundan arındırmak için çalışıyor. Bu ülkeler bölgede sinsi emellerini gerçekleştirirken, bugün artık bunu açıktan yapmaktadırlar. ABD'nin PKK/PYD ve diğer terör örgütlerini desteklemesi, İsrail'in Kürt yönetimini desteklemesi gibi bazı ülkeleri de görmekteyiz. O bölgeyi kanımızla da olsa mutlaka koruyacağız. Hiçbir şekilde kan dökmek istemiyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.