Konya

2 tonluk boğa araba fiyatına satılıyor

19:57 24 Temmuz 2019 10 Yorum Var
2 tonluk boğa araba fiyatına satılıyor

Konya'da 2 tonluk "Siyah İnci" isimli boğa alıcılarını bekliyor. 6 buçuk yaşındaki boğanın boyu 180 santimetre. Fiyatı ise dudak uçuklatıyor: Tam 70 bin TL.

Konya’da ağırlığı, boyu ve uzunluğuyla göz dolduran ‘Siyah İnci’ isimli 2 tonluk boğa yeniden alıcılarını bekliyor. 

 

 

Konya’nın Güneysınır ilçesine bağlı Gürağaç Mahallesi'nde yetiştirilen ve ’Siyah İnci’ adı verilen Holstein cinsi 6 buçuk yaşındaki boğa, 180 santimetre boy ve yaklaşık 2 ton ağırlığıyla Kurban Bayramı öncesi göz dolduruyor. Geçen sene dudak uçuklatan bir fiyata alıcı bekleyen ve fiyatta anlaşılamadığı için satılamayan Siyah İnci, bu sene yine 70 bin liradan alıcı bekliyor. Yaklaşık 3 metre 30 santimlik uzunluğuyla dünyanın en uzun boğalarından olduğu iddia edilen Siyah İnci, güçlükle zapt edilebiliyor. Yaklaşık 50 büyükbaş hayvanın yer aldığı çiftlikte diğer hayvanlar, yaklaşık 2 ton ağırlığa sahip olan boğanın adeta yavrusu gibi duruyor. Bir yerden başka bir yere gözleri bağlanarak götürülebilen ‘Siyah İnci’, çiftlikte diğer hayvanlardan ayrı bir yerde tutuluyor ve diğerlerinden ayrı bir şekilde besleniyor. Yanına yaklaşabilmek bile cesaret isteyen Siyah İnci’nin yetiştiricisi 17 yaşındaki Halil Çetin, boğayla kurduğu bağ sayesinde hayvanın üzerine rahatlıkla çıkabiliyor. 

 

 

"7-8 HAYVANIN YERİNDE TEK BAŞINA DURUYOR"

Boğanın kendi çiftliklerinde doğduğunu dile getiren besici bir ailenin çocuğu ve Siyah İnci’nin yetiştiricisi 17 yaşındaki Halil Çetin, boğanın küçüklüğünü bildiğini ve şimdi boyunun kendi boyunu geçtiğini söyledi. Boğanın Türkiye’nin hatta dünyanın en uzun boğası olduğu konusunda iddialı olduklarını kaydeden Çetin, “Bundan uzunu yok, bulamazsınız. Dünyanın en uzun boğası şimdiye kadar 3 metreydi, bu 3 metre 30 santim. Bunu biz ülkemiz için yetiştirdik. Türkiye’de tek bu hayvan. Bu hayvan gibi uzun bir hayvan yok, göremezsiniz. Kurban nasip meselesi; olursa olur, hayırlısı. Bunu değerli bir abimiz, kardeşimizin almasını istiyoruz. Herkese de vermeye gönlümüz el vermiyor. İlk doğduğunda bunda bu cevheri gördük. O yüzden 6 yıl boyunca özenle baktık, ben olayım, veteriner hekimlerimiz olsun, elemanlarımız olsun çok özen gösterdik bu hayvana. Biz bu boğayla çok ilgilendik. Okuldan kalan zamanlarımda geldim bizzat kendim ilgilendim. Yemi olsun, suyu olsun her şeyini kendim bizzat elimle verdim. Diğerlerinden ayrı bir özen gösterdik buna. Zaten 7-8 tane hayvanın sığabileceği bir alanda tek başına duruyor. Yediği yemler farklı, bakımı farklı. Çok özel bir bakım gösteriyoruz buna, sevgi ve şefkatle çok özel ve güzel bir bakım gösteriyoruz” dedi. 

"MERAKI OLAN ABİLERİMİZİ BEKLİYORUM"

Boğanın rekor kırabilecek bir halde olduğunu dile getiren Çetin, “Dediğim gibi dünyanın en uzun danası, iddia ediyoruz. Değerli iş adamlarımızı, boğaya hevesi olan, merakı olan arkadaşlarımızı, abilerimizi bekliyorum. Geçen sene satılamadı, fiyatta anlaşamadık. Bu yıl da 70 bin liradan alıcılarını bekliyoruz. Almak isteyenler gelip çiftliğimizi görebilir, ziyaret edebilir" şeklinde konuştu. 

Halil Çetin’in yakını Ahmet Şen ise Halil’in bu boğayı küçüklükten beri beslediğini bildiğini söyleyerek, "Dünyada meydan okuyabileceğimiz bir uzunluğu var kendisinin. Halil de hatta okuldan çıktıktan sonra falan gelip burada boğanın bakımını kendisi üstleniyordu, özel bir bakım yapıyordu" dedi. 

Yaklaşık 2 tonluk boğayla hemen hemen aynı zamanda dünyaya gelen Halil Çetin'in kardeşi minik Ayşe de, boğayı alana hayırlı olmasını diledi. 

YORUMLAR

10 Yorum Var
 • kamaryusuf 11 ay önce Şikayet Et
  Büyükbaş hayvanın canlı kilosu hükümetin belirlediği tavan fiyatı 26 liradır. 26 lirayı 2000 kilo çarptığımızda 52 bin lira yapar en fazla
  Cevapla
 • SEFA 11 ay önce Şikayet Et
  altıbuçuk yaşında hayvanın eti yenmez abicim. eti mukavva kartonu gibi olur. ondan ancak sucuk yapılır.
  Cevapla
 • memleket 11 ay önce Şikayet Et
  ula milletle dalga geciyorlar. ondan daha irilerini 20 bin satiyorlar. ayiptir kardesim. 1.100 kilo karkas gelse bile 30 bin anca yapar. ve de gelmeeeezzzs
  Cevapla
 • Baba kartal 11 ay önce Şikayet Et
  1.100 kg kemikli et verir diyo ben hayatımda 2 tonluk hayvan görmedim Bi kezde kantarda tartılmış halini gösterseler
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  2004 model E46 Coupe ile takas varmi kardeş..altı üstü konuşulur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
kurbanlık
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.