Kütahya

Osmanlı'nın unutulan geleneği bu lisede yaşatılıyor

14:09 25 Kasım 2021 7 Yorum Var
Osmanlı'nın unutulan geleneği bu lisede yaşatılıyor

Osmanlı döneminin en önemli geleneklerinden biri olan sadaka taşı geleneği Kütahya’da bir lisede yaşatılmaya devam ediyor.

Kütahya Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan paylaşma kültürünün en güzel örneklerinden olan ‘Sadaka Taşı’ geleneğini okullarında yaşatarak sürdürüyor. Öğrenciler tarafından taş üzerine bırakılarak biriken paralar ihtiyacı olan öğrenci tarafından alınarak kullanabilmesinin yanı sıra mahalle bakkallarındaki borç defterinde yazan borçların ödenmesi için de kullanılıyor.

“ÜSTÜN BİR MEDENİYET GÖSTERGESİ”

Okulda öğrenciler arasında yardımlaşma duygusunu geliştirmek için yapılan sadaka taşının güzel dönüşleri olduğundan bahseden Kütahya Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hakan Bengül, "Unutulmaya yüz tutmuş fakat işlevine bakıldığında üstün bir medeniyet göstergesi olan bir takım geleneklerimiz var. Bunlardan biride sadaka taşları. Sadaka taşları bir elin verdiğini diğer elin görmemesi düsturuna dayanır. Yardımda bulunmak isteyen kişiler taşın üstündeki oyuğa bir miktar para bırakırlar ve bunu kimseler görmez. Dolayısı ile bunu veren kişinin kibri ve gururu da görünmez. Diğer taraftan ihtiyacı olan kişide buradan parayı alır ve parayı alan kişinin de mahcubiyeti görünmez ve tam bir toplumsal dayanışma içerisinde yardımlaşma gerçekleşmiş olur. Burada okulumuza gelen misafirlerimiz, personelimiz ve öğrencilerimiz sadaka taşına bir miktar para bırakarak yardımda bulunabiliyorlar. İhtiyacı olanlarda buradan ihtiyacı nispetinde para alabiliyorlar. Böylelikle öğrencilerimiz arasında yardımlaşma duygusunu geliştirmek istedik. Sonra öğrencilerimiz bize Osmanlı'da zimem defteri diye bir şey var bunu da biz kullanalım dediler ve toplanan paraların bir kısmını da mahalle bakkalında borcu olan birinin borcunu ödeme sureti ile zimem defterini de yaşatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Sadaka taşının değerleri ile kendileri arasından bir köprü oluşturduğunu söyleyen öğrenciler ise 'Sadaka Taşı' ile yüz yıllardır süregelen yardımlaşma geleneğini de öğrendiklerini söyledi.

 

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • ... 1 hafta önce Şikayet Et
  Taş derin olur para görünmez ve kimin bıraktığı kimin aldığı belli olmaz insanlar alırken çekinmesin diye tarihi tam öğrenmek gerek
  Cevapla
 • net 1 hafta önce Şikayet Et
  Veren el alan elden üstündür.
  Cevapla
 • Vanlı 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun. Bu degerlerimizin yasatilmasi icin caba gosteren herkesden Yüce Rabbim iki cihanda razı olsun.
  Cevapla
 • FERRUH SÜNGER 1 hafta önce Şikayet Et
  Güzelliklerle dolu olan unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü yeniden canlandıran bu okulun müdür, öğretmen, öğrenci, veli ve tüm çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum.
  Cevapla
 • YUSUF 1 hafta önce Şikayet Et
  CHP gelirse (Allah göstermesin) öğrencileri irticadan okuldan atar, ondan sonra da hiç bir işe giremesinler diye takip eder. Bunları yaşadık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.