Malatya

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kavranoğlu Malatya'da

13:45 05 Haziran 2016
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kavranoğlu Malatya'da

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Malatya'nın Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Külliyesi'ni ziyaret etti.

Düşünce platformu "Fikir Sofrası" tarafından Malatya'da düzenlenen etkinliğe katılmak üzere kente gelen Kavranoğlu, beraberindeki gazeteci, hukukçu ve işadamlarıyla, Somuncu Baba Külliyesi'ni ziyaret ederek, Tohma Kanyonu, Özel Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi, Kudret Havuzu ve Günpınar Şelalesi'ni gezdi.

Külliye yetkililerinden yapılan çalışmalar ve külliye hakkında bilgi alan Kavranoğlu, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Somuncu Baba Hazretlerinin Anadolu'nun önemli manevi önderlerinden biri olduğu söyledi.

Somuncu Baba Külliyesi'ne ilk defa geldiğini belirten Kavranoğlu, "İnanılmaz bir yer. Somuncu Baba bizim manevi tarihimizde çok önemli yeri olan bir Allah dostu. Anadolu'nun İslamlaşmasına yapmış olduğu katkıları bugün burada net bir şekilde gördük. Somuncu Baba Hazretlerinin doğa ile iç içe, Tohma suyunun kenarında bulunan kabri ve külliyesi bizi etkileyerek çok şaşırttı. Burası adeta taşra da saklı bir hazine. Yapılan çalışmalar ve meydana getirilen eserler büyük bir titizlikle işlenmiş." dedi.

Kavranoğlu, Anadolu'da önemli bir makam olan Somuncu Baba Külliyesi'nin herkesin ziyaret etmesi gerektiğini belirterek, "Somuncu Baba'nın izleri, hizmetleri ve en önemlisi geleneğin bu şekilde ihya edildiğini görmek bizleri çok mutlu etti. Hulusi Efendi Vakfı tarafından burada insanlığa sunulan estetik bakış açısı bizler için güzel bir örnek oldu. Allah tüm emeği geçenlerden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Ziyarette Kavranoğlu, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş ile de bir araya gelerek bir süre görüştü. Ateş, ziyarette Kavranoğlu'na, kitap hediye etti.

Kavranoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Günpınar Şelalesi'ne geçti, burada bir süre dinlendikten sonra ilçeden ayrıldı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.