Malatya

Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

16:57 08 Ocak 2018
Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yargılanmasına Malatya'da devam edildi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın altıncı duruşmasına Tuncel ve Kışanak katılmadı.

Duruşmayı sanık yakınlarının yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve parti temsilcileri takip etti.

Mahkeme Başkanı Türker Türkoğlu, bir önceki celsede talep edilen ve emniyetten gönderilen sanıklara ilişkin basın açıklaması ve mezar ziyaretlerini içerdiği belirtilen 6 CD'nin dosyaya girdiğini söyledi.

Daha sonra mahkeme başkanı Türkoğlu, iddia makamının talebini sordu. Duruşma savcısı ise Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Duruşmada söz alan sanık avukatları yargılama sürecinde mahkeme heyetinin sıklıkla değiştiğini iddia ederek, bu duruma tepki gösterdi.

Sanık avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verdiği ara sonrası Kışanak ve Tuncel'in tutukluluğunun devamına karar vererek, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kışanak ve Tuncel hakkında açılan dava dosyası, güvenlik gerekçesiyle nakli konusunda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmiş, talebi değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Malatya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

İddianamede, Kışanak hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", 41 kez "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçlarından 57 yıl 6 aydan 230 yıl 6 aya kadar, Tuncel hakkında da "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve 16 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 23 yıl 6 aydan 95 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.