Malatya

Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

17:32 02 Mart 2018
Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yargılanmasına Malatya'da devam edildi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 7. duruşmasına mahkeme huzurunda bulunmak istemelerinden dolayı Tuncel ve Kışanak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılmadı.

Mahkeme Başkanı Türker Türkoğlu, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanık Tuncel hakkında "izinsiz gösteri ve yürüyüş" ile "basın açıklamaları" nedeniyle açılan 3 davanın kendilerindeki dosyayla birleştirildiğini bildirdi.

Daha sonra sanık avukatlarının taleplerini alan mahkeme heyeti, duruşmaya 20 dakika ara verdi.

Mahkeme Başkanı Türkoğlu, Diyarbakır'dan gönderilen dava dosyalarının iadesine ve Tuncel ile Kışanak'ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.


- İddianameden

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kışanak ve Tuncel hakkında açılan dava dosyası, güvenlik gerekçesiyle nakli konusunda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne yollanmış, talebi değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Malatya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

İddianamede, Kışanak hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", 41 kez "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçlarından 57 yıl 6 aydan 230 yıl 6 aya kadar, Tuncel hakkında da "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve 16 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 23 yıl 6 aydan 95 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.