Manisa

Görenleri hayrete düşüren lahana!

11:32 11 Ocak 2020 4 Yorum Var
Görenleri hayrete düşüren lahana!

Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki semt pazarına getirilen dev lahanalar görenleri hayrete düşürdü.Uşak'ın Eşme ilçesinde çiftçilik yapan Latif Ağır tarafından yetiştirilen lahanaların ağırlıkları 5 kilogramdan 15 kilograma kadar çıkıyor. Ağır tarafından Alaşehir semt pazarına getirilen yaklaşık 14 kilogramlık lahana ise vatandaşların dikkatini çekti. Lahanaları doğal yetiştirdiğini belirten Ağır, "Tarlama tamamen doğal hayvan gübresi veriyorum. Lahanaların büyük olması da hayvan gübresi kullanmamadan kaynaklanıyor. 53 yaşımdayım çocukluğumdan beri çiftçilik yaparım. Topraklarımız çok verimli ve sadece hayvan gübresi kullanıyorum. Alaşehir, Eşme, Yeşilyurt gibi semt pazarlarında satış yapıyorum. Her gittiğim pazarda benim özel müşterilerim var. Beni tanıyanlar lahanasını özel olarak almaya gelirler. Büyük olan lahanaları kalabalık aileler alıyor. Bu lahanalar için özel müşterilerim var" dedi.

Lahanaları dedelerinden kalma tohumlardan ürettiğini belirten Ağır, "Lahanalarım organiktir. Bu lahanalar atalarımızdan kalan 50 yıllık tohumlardan üretilmektedir. Güzel şerbet gibidir. Turşuda, salatada, sarma yapımında kullanılır. Çiğ olarak da tüketilebilir. Sağlık için birebirdir. Bugün pazara getirdiğim lahanaların en büyük olanı 13 kilo 950 gram geliyor. Lahanaların ortalama ağırlığı 5 kilo ile 15 kilo arasında değişiyor" dedi.

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • Boyabat 4 ay önce Şikayet Et
  Lahana görmek isteyen Boyabat’a gelebilir 30 kilo lahana var
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Boyabat lahanası görmemiş bunları büyük sanıyorlar
  Cevapla
 • İrfan yıldız 4 ay önce Şikayet Et
  Boyabatın gürlen köyü cuma köyü havalisinde yetişen lahanalarda kamyon tekeri gibi üstelik yıllardır böyle yetişir. Hayvan gübresi kullanılmıyor. Ama yine ortalama 5kilo ile 25 kilo arası kilosu gelir. Yeni bir şey değil. Cinsi böyle.
  Cevapla
 • Kafkass 4 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Allah İn nimetleri saymak la bitmiyor. Çifçi amcamız hayrli bol helal kazançlar
  Cevapla
ETİKETLER
Manisa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.