Manisa

Evini 3 milyon euro teklif eden Yunan'a satmadı

06:51 07 Eylül 2020 32 Yorum Var
Evini 3 milyon euro teklif eden Yunan'a satmadı

Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Mihriye Yalazı, Yunan armatör Aristotle Onassis'in doğduğu ev olarak bilinen tarihi evini, Onassis Vakfı'nın 3 milyon euroluk teklifine rağmen satmadı.

Dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan ünlü Yunan armatör Aristotle Onassis'nin doğduğu ev, hikayesiyle ünlü oldu. Akhisar'da yaşayan ve ticaret yapan Yunan armatör Onassis'in, Hashoca Mahallesi'nde bulunan koruma altındaki 3 katlı evi, 1972 yılında Akhisar'ın ünlü iş insanlarından Cemal Yalazı tarafından satın alındı. Yalazı, evi 4 çocuğunun annesi eşi Mihriye Hanım'ın üzerine yaptırdı. Eşi Cemal Yalazı'nın 2004 yılında vefat etmesiyle, Mihriye Yalazı evde yalnız yaşamaya devam etti. Dünyaca ünlü armatörün adına kurulan Onassis Vakfı'nın yöneticileri, bir süre önce Yunanistan İzmir Konsolosluğu yetkilileriyle evi görmeye geldi. Evi, vakıf adına satın almak istedi. Ancak Mihriye Yalazı, evi satmadı.

‘YUNAN BAYRAĞI DALGALANMASIN DİYE SATMADIM’

Tarihin izlerini taşıyan koruma altındaki 3 katlı eviyle ilgili hikayeyi anlatan Mihriye Yalazı, "3 kızım, 1 oğlum var. Benim yaşadığım ev, herkesin bildiği Onassis'in doğduğu yer olan tarihi bina. Eşim Cemal Yalazı bu evi 1972 yılında aldı. Evin tapusunu benim üzerime yaptı. Bizim burada çok güzel günlerimiz geçti. Bir gün Yunan armatör Onassis adına kurulan vakıf yöneticileri evi görmek istediler. Gelenler arasında vakıf yöneticilerinin yanı sıra Yunanistan Konsolosluğu'ndan yetkililer de varmış. Evi Onassis Vakfı'nın değerlendirmek istediğini söylediler. Evi satın almak için 3 milyon euro teklif ettiler. Bu para karşısında çok şaşırdık" diye konuştu. Teklif karşısında şaşıran ve durumu aile arasında konuştuklarını anlatan Yalazı, bir Türk askerinin konuşmasıyla evi satmamaya karar verdiklerini söyledi. Yalazı, "O tarihlerde Akhisar'da Garnizon Komutanı olan Cüneyt Kavuncu ziyaretimize geldi. Vatan sevdalısı, Atatürkçü, milliyetçi bir Türk askeri olan Kavuncu, bu evi satmanın vatanı satmakla eşdeğer olduğunu, burada Yunanistan bayrağının dalgalanacağını, Akhisar Askerlik Şubesi'ndeki Türk bayrağı ile Yunan bayrağının aynı sokakta bulunmasının her Türk'ü yaralayacağını anlattı. Ben bu sözlerle burada Yunan bayrağının dalgalanmasını kabul edemeyeceğimi anladım. Eşim ile mutlu günler geçirdiğimiz bu evi Onassis Vakfı'na satmama kararı aldım" dedi.

Tarihi ev güzelliğiyle ilgi çekerken Mihriye Yalazı, kendisine yardımcı olan torunu Pelin Demircan ile birlikte evine adeta gözü gibi bakıyor. Yalazı, "Normal bir eve göre daha çok bakım istiyor. Ama biz içinde yaşadığımız, anılarımızın olduğu bu tarihi evi korumaya kararlıyız" diye konuştu.

YORUMLAR

32 Yorum Var
 • Çukurovalı01 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun teyzeme, çok iyi bir karar vermiş.
  Cevapla
 • malatylı 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahına kurban ablam benim .birde o binaya güzelim alkırmızı türk bayrağı taksak iyi olur
  Cevapla
 • medogan 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah, bir Türk işadamı veya vakıf daha fazla vererek o evi satın alır ve Bayrağımızı dalgalandırır. Teyze Hanım'ı yalnız bırakmamak lazım.
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  ellerinden öpülesi bir teyzemiz Allah karşılığını elbet verecektir. eğer bir yunan o parayı veriyorsa kesin o evde bir şey vardır. avrupalılar parayı çok sever nedenini araştırmak lazım
  Cevapla
 • İzmirliDr: 1 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat, hatıra-matıra hikaye olabilir. Elin gavuru 25 trilyon lirayı babası için verir mi, bilmem. Yunanlar çok şeyi egede gömüp kaçtı. Altta başka bir şey çıkabilir?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Manisa
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.