Manisa

Çocuklarım dediği yılkı atlarını elleriyle besliyor

07:40 24 Ocak 2021 8 Yorum Var
Çocuklarım dediği yılkı atlarını elleriyle besliyor

Manisa Şehzadeler’de yaşayan hayvansever Ahmet Çiftçi (60), işletmeciliğini yaptığı restoranındaki artan yiyecekler ile 10 yıldır Spil Dağı Milli Parkı'nın simgesi olan yılkı atlarını besliyor.

Koronavirüs nedeniyle restoranı kapalı olan Çiftçi, Spil’de özellikle soğuk kış aylarında zor günler geçiren yaban hayvanları için sosyal medya hesabı üzerinden kampanya başlattı. Vatandaşların da katkısıyla topladığı yiyecekleri her gün 1517 metre yükseklikteki Spil Dağı Milli Parkı’na götüren Çiftçi, dört gözle yolunu bekleyen yılkı atlarını besliyor.

Çiftçi, gönül bağı kurduğu yılkı atlarının yanı sıra buradaki kedi ve köpekleri de besliyor. Normalde ürkek olan, en ufak bir seste bile kaçarak uzaklaşan yılkı atlarının, Çiftçi'nin elinden yediği yiyeceklerle karınlarını doyurması güzel görüntüler oluşturuyor.

‘AİLEDEN BİRİ GİBİYİM’

Yılkı atlarının beslenmesi konusunda yetkililerden yardım isteyen Ahmet Çiftçi, “Soğuk kış şartlarında beslenme güçlüğü yaşayan bu yaban hayvanları için yetkililerden yardım istiyorum. Bu hayvanların aç kalması doğamıza zarar veriyor. Sadece atları değil, elimden geldiğince dağdaki köpekleri de besliyorum. Bunlar da doğanın bir parçası ve birlikte yaşamak zorundayız.

Benzetme olacak ama yılkı atları ile ilişkim bir çocuğun, akşam babasının eve ekmek getirmesini beklediği gibi bir hal aldı. Onların ailesinden biri gibi olmaya başladım. Bunlar benim çocuklarımdan bazıları, köpekler de öyle. Doğa bize değil biz doğaya aitiz” diye konuştu.

Öte yandan Manisalı vatandaşlar da yılkı atları için seferber oldu. Vatandaşlar yanlarında getirdikleri ekmeklerle yılkı atlarını besledi.

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • Sefa Önatlı 1 ay önce Şikayet Et
  Örnek bir davranış.
  Cevapla
 • dinibütünoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  her gün güzel haberler geliyor artık bu mutluluk verici allah razı olsun
  Cevapla
 • Umur 1 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler bu işler gönül işi
  Cevapla
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  Allah senden Razı olsun Ahmet abi.
  Cevapla
 • Bahattin Emecen 1 ay önce Şikayet Et
  bir canlıya bir damla su vermek onların gözlerinin içine bakıp sefkat ve sevgi göstermek insanın ömrüne ömür katıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.