Mardin

Operasyona giden polislerden "kardeşlik" mesajı

11:30 17 Ekim 2015
Operasyona giden polislerden "kardeşlik" mesajı

KAAN BOZDOĞAN - Mardin'in Dargeçit ilçesinde, terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda görev alan polis memurlarının diyalogları ve seslendirdikleri "Kardeşlik türküsü" Türk ve Kürt kardeşliğini bir kez daha gösterdi.

İlçede 10 Ekim Cumartesi günü sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından, terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması amacıyla polis ve jandarma ekiplerince başlatılan operasyonlarda bölgeye sevk edilen polislerin zırhlı araçtaki konuşmaları AA kamerasınca kaydedildi.

Görüntülerde, bir polis memurunun Kürtçe, "Lo berde" adlı türküyü seslendirmesi, daha sonra polis ekibinin hep bir ağızdan "Kardeşlik türküsünü" söylemesi yer alıyor.

Polis memurlarının kendi aralarındaki sohbetlerinde, "teröristlerin ülke halkına hizmet etmediği, Türkiye'nin terör örgütleri ve teröristlerden arındırılması için görevlerinin başında olduklarına" dair ifadeleri objektiflere yansıdı.

- "Kürtlere hizmet etmek için buradayız"

 Kürt kökenli polis memuru Furkan Atayel, AA muhabirine Türkçe ve Kürtçe yaptığı açıklamada, İstanbul'dan 2 yıl önce Mardin'e atandığını, evli ve bir çocuk babası olduğunu belirterek, kentte huzurun sağlanması için düzenlenen operasyonda görev aldığını ifade etti.

Atayel, operasyonda, halkı mağdur eden ve yaşamsal özgürlüklerini kısıtlayan teröristleri yakalamayı planladıklarını bildirerek, "Biz Kürtlere zarar vermek için değil, onlara hizmet etmek için buradayız. Onlara zarar veren, yaşam hakkına müdahale eden teröristleri etkisiz hale getirmek için buradayız" dedi.

"Amacımız iyi ile kötüyü ayırmak, hepsini bir kefeye koymamaktır. Amacımız buranın huzurunu kim kaçırıyorsa, buraya kim hendek kazıp, barikat kuruyorsa onları etkisiz hale getirmektir" diyen Atayel, operasyonlarda sivillerin zarar görmemesi için büyük hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Atayel, sivil, masum insanların zarar görmemesi için operasyonları titizlikle yürüttüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Terör örgütü PKK mensuplarınca ilçede yaşayan bazı gençlerin beyinleri yıkanıyor. Teröristler burada başta gençler olmak üzere bazı vatandaşları 'size haksızlık yapılıyor, size baskı kuruluyor' diyerek kandırmaya çalışıyor. Bu işler öncelikle taş atmakla, bayrak yakmakla başlar. Ondan sonra bu seviyeye gelir. Bu kişiler, 'burayı kurtaracağız, bu mahalleyi kurtaracağız' diyorlar. İnşallah bu operasyonlarla buna izin vermeyeceğiz."

- "Bizim buradaki halkla hiçbir sorunumuz yok"

Polis memuru Veysel Şahin de bu yıl İstanbul'dan Mardin'e tayin olduğunu, 4 ay önce nişanlandığını ve evlilik hazırlığı yaptığını anlattı.

Ailesinin ve nişanlısının Adana'da olduğunu, düğün tarihini erteleyerek, operasyonlarda görev aldığını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"Burada gerçekten yoğun çalışıyoruz. Ama artık terörün son bulması lazım. Bölgede yaşayan insanların bu durumu daha çok düşünmesi lazım. Çünkü terör ticarete, sosyo-kültürel yaşama ve ekonomiye büyük zarar veriyor. Ancak bazıları bunu fark edemiyor. Biz buraya onlara hizmet etmek için geliyoruz. Bu operasyonlara harcanan paralarla buraya okul, yol, hastane, her türlü hizmet yapılabilir. Bu terörün artık bitmesi lazım."

Şer odakların Türk-Kürt kardeşliğini bozamayacağını, halkın huzur ve güvenliği için 24 saat nöbette olduklarını vurgulayan Şahin, "Biz halk için halka hizmet etmek için buradayız ama teröristler buna engel olmaya çalışıyor, bunu istemiyor. Bizim buradaki halkla hiçbir sorunumuz yok. Biz sadece teröristlerin ülkemizden gitmesini istiyoruz. Teröristleri inşallah ülkemizden temizleyeceğiz. Tüm savaşımız onlarla" şeklinde konuştu.

Şahin, bunun için güvenlik güçleri olarak ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.