Mardin

Rüyasında gördü, 23 yıldır resmediyor!

11:37 20 Eylül 2020 3 Yorum Var
Rüyasında gördü, 23 yıldır resmediyor!

Mardin'de, bakır işleme ustası Emrah Özcan (35), ilkokul döneminde rüyasında görüp konuştuğu, efsaneye göre Anadolu'da yaşadığı düşünülen yılan gövdeli kadın 'Şahmeranı 23 yıldır bakır ve cama resmediyor.

Mardin'de yaşayan Emrah Özcan, çocukluk yaşında rüyasında görüp etkisinde kalan, efsaneye göre Anadolu'da yaşadığı düşünülen şahmeranı 23 yıldır resmediyor. Ata mesleği bakır işleme ve cam sanatıyla işleyen Özcan, bu uğraşına Şahmeran'ı rüyasında gördükten sonra  başladığını söyledi. İlkokul çağından bu yana, hem dededen hem babadan öğrendiği mesleğini sürdürdüğünü ifade eden Özcan, Şahmeran resmetme sanatına başlamasını şöyle anlattı:

"Küçükken Mardin'in eski kültürlerini yansıtmak amacıyla bir proje yapmak istedim. Bir şahmeran tablosu buldum. Babama bunun ne olduğunu sordum, bana hikayesini anlattı. Çok etkilendim. Gece uyuduğumda rüyamda şahmeranı görüp konuştum. Hatta onunla konuştum rüyamda. Çok etkilendim. Şu an bunu anlatırken bile etkileniyorum. O zamanlar bizim okulda vitray çalışması vardı. Benim de resmim o dönemden beri iyiydi. Şahmeranı çizmeye başladım. Çok dikkat çekti, ustaların onayını aldı. O günden sonra şahmeranı bakıra ve cama işlemeye başladım. Sonrasında Şahmeran, Mardin'de tanıtılmaya başlandı."

'ŞAHMERANIN DUASI BİLE VAR'

Şahmeranın ne olduğun Mardin'e gelen yerli ve yabancı turistlere anlattıklarını söyleyen Özcan, "Gelen turistlere, misafirlere bunun hikayesini anlatıyoruz gerektiğinde. Bu hikaye öncelikle bir aşk hikayesidir. Efsaneye göre, şahmeran, yanında 7 yıl beslediği gence aşk duyuyor. Mardin'deki inanışı uğur, bereket getirdiğini söyleyenler var. Hatta duası bile var. İran’ın bir kesiminde kutsal sayıldığı söyleniyor. 

Doğunun efsanesi zaten. Farsça ve Kürtçe Şahı Meran yani yılanların şahı demek oluyor. 7 başlı yılanmış. Biz elimizden geldiğince şahmeranı güzel yapmaya çalışıyoruz. Mardin'i simgeleyen birçok deseni vardır. Örneğin çerçevesinde üzüm yiyen güvercinler yapıyoruz. Bu güvercinin barış, üzümün bereket olduğunu anlatıyor" dedi.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • a.colak 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc islah edsin demekki cahil musluman cok var memleketde.
  Cevapla
 • Simyaci 1 yıl önce Şikayet Et
  Populer olmak bu iste
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • ulvican 1 yıl önce Şikayet Et
  aman başka kimseyi görme şeyh olur çıkarsın.
  Cevapla
 • Kaleli 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah akıl izan istikamet versin böyle saçmalıklara inanan zavalı müslümalar var .herşey ticari.....
  Cevapla
 • Seyfettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam iyide ben 47 yasindayim ta köydeyken bu resim bizde vardi duvara asmistik...sakami bu insanlarla alay eder gibi ...
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Bartın resim
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.