Mersin

Tarihin su üstündeki mirasıyla yüzme keyfi

11:29 03 Ağustos 2018
Tarihin su üstündeki mirasıyla yüzme keyfi

SEZGİN PANCAR - Mersin'de, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Korykos Antik Kenti'nin en bilinen yapısı olan Kızkalesi, masmavi denizi ve temiz plajıyla tarihle iç içe yüzmek isteyenlere farklı bir tatil deneyimi yaşatırken, yüzde 100'e yaklaşan yatak doluluk oranıyla da turizmcilerin yüzünü güldürüyor.

Kentin en ünlü plajlarından Erdemli ilçesindeki Kızkalesi, tarihi dokusu, kumsalı ve deniziyle turizm döneminde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Hitit dönemiyle başlayıp Helenistik, Roma ve Bizans ile devam eden tarihsel süreç içinde Akdeniz'in en önemli liman kentlerinden biri olarak bilinen Korykos Antik Kenti'nin içerisinde olan Kızkalesi, tarihle iç içe denizin tadını çıkarma fırsatı sunuyor.

Dış çevre uzunluğu 200 metre olan kale, kıyının yaklaşık 500 metre açığında olduğu için hem yüzülerek hem de çeşitli su araçlarıyla da ulaşılabiliyor.

Etkileyici kuleleri, bozulmayan dokusu, kendine has işlemeleriyle görsel şölen de sunan kale, yılın her mevsiminde fotoğraf meraklılarını da kumsalında ağırlıyor.

Çevresinde çok sayıda otel, pansiyon ve işletme bulunan Kızkalesi, uygun konaklama fırsatıyla da ekonomik tatil isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Kızkalesi, sahilinin derin olmamasının da etkisiyle çocuklu ailelerin gözdesi olurken, bölgede düzenlenen çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

- "2018 inanılmaz bir yıl oldu"

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin en güzel plajlarından birinin Kızkalesi'nde olduğunu belirterek, kumun, denizin, güneşin tarihle harmanlandığı bir bölge olduğunu vurguladı.

Kalenin, UNESCO'da yer almasının kent ve Türkiye için son derece önemli olduğunun altını çizen Öztop, "Kızkalesi gerçekten çok güzel ve görülmeye değer bir yer. Gelen misafirlerimiz kum, deniz ve güneşin yanı sıra bölgenin tarihi zenginliklerini de görebiliyorlar. Bu anlamda Kızkalesi son derece önemli. Çevresinde, Cennet-Cehennem Obrukları ile Astım Mağarası gibi birçok ören yerini de bulunduruyor." dedi.

Bölgede hem Akdeniz hem de Yörük kültürünün hakim olduğuna dikkati çeken Öztop, "Sırtını Toroslara dayayarak, hem Yörük kültürüyle hem de kum, deniz ve güneşle harmanlanmak isteyen tüm misafirleri bekliyoruz. Ziyaretçiler, Toroslarda bir sıkma yemeye gidip, dönüşte Akdeniz'in en güzel koylarında muhteşem deniz ürünlerini deneyebilirler." ifadesini kullandı.

Öztop, yatak doluluk oranlarının da işletmecileri memnun ettiğine değinerek, "Dünyada son 3 yılda gelişen olaylardan dolayı turizm sektörü çok ciddi bir şekilde etkilenmişti. Ama 2018 inanılmaz bir sene oldu. Biz çok mutluyuz. Doluluk oranı en üst düzeyde. Rezervasyonlar devam ediyor. Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Bayramdan sonra da rezervasyonlar devam edecek." diye konuştu.

- "Yüzerek kaleye gidip gelmek çok güzel bir duygu"

Kızkalesi'ne ziyarete gelen 27 yaşındaki Onur Gülalan da plajın rahat ve kumlu olması nedeniyle çocuğu için bölgeyi tercih ettiğini belirterek, "Kızkalesi deniziyle, ortamıyla çok güzel bir yer. Yıllardır buradayız. Özellikle denizi aileler ve çocuklar için çok iyi. Yüzerek kaleye gidip, gelmek benim için çok güzel bir duygu. Kaleye yüzüp oradan burayı izlemek çok farklı bir his. Bizden başka bunu yaşayan yoktur herhalde." dedi.

Seyide Tiryaki ise Kızkalesi'ne ilk kez tatile geldiklerinde çok beğenerek yazlık ev satın aldıklarını ifade ederek, "Buraya ilk geldiğimizde 'Buranın suyunu içen bir daha vazgeçemez' dediler. Dedikleri gibi de vazgeçemiyoruz. Burada 1994 yılında bir ev aldık. Her yaz dönemi de gelerek tatil yapıyoruz. Denizi ve kumu çok güzel. Çocuklar için ideal bir deniz ama, aması var. Bazen çok kalabalık olabiliyor. Yine de ben seviyorum." diye konuştu.

Yüzmek için bölgeyi tercih edenlerden Yasemin İmrenk ise hem kendisinin hem de çocuklarının uzun yıllardır bölgede tatil yaptığını vurgulayarak, "Çocukluğumuzdan beri burayı seviyoruz. Çocuklarımız burada büyüdü. Şimdi de torun büyütüyoruz. Güzel yer Kızkalesi, burayı seviyoruz. Kale ile birlikte yüzmek çok güzel. Denizi, suyu, her şeyi çok güzel. Çocuğu olana burayı tavsiye ediyoruz. UNESCO listesinde olması sayesinde de hem kalemiz hem ülkemiz tanıtılıyor." ifadesini kullandı.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.