Mersin

Türkiye'de bir ilk! Hasadına başlandı

08:07 09 Eylül 2019 4 Yorum Var
Türkiye'de bir ilk! Hasadına başlandı

Mersin’in Silifke ilçesinde emekli ziraat mühendisi Mustafa Levent tarafından yetiştirilen, anavatanı Güney Amerika ve Hindistan olan guava meyvesinin hasadına başlandı

Birçok tropik ve subtropik meyvenin yetiştiği Silifke’de 5 yıl önce guava fidanlarını toprakla buluşturan ve Türkiye’nin ilk guava üreticisi olan Levent, yaklaşık 12 ton ürün elde etti. Bu ürünlerin hasadına başlayan Levent, meyvenin özelliklerinden ve kullanım alanlarından söz etti.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Guavanın dünya genelinde 110 çeşidinin bulunduğunu, kendisinin de 12 farkıl çeşit guava ürettiğini ile getiren Levent, "Bahçem Türkiye’de ilk olduğu için gelecekteki yetiştiriciler için örnek bir bahçe konumunda.

TAMAMEN DOĞAL BİR ÜRÜN

Narenciyeden mutlu olamadığımız için değişik arayışlara girdim ve bu meyveyi buldum. Yetiştirmesi kolay ve kaliteli bir meyve. Şu an yaklaşık bin ağacım var. Bu yıl bin ağaç daha dikeceğim. Fidanı da kendim yetişiriyorum ve insanlara parasız olarak fidan dağıtıyorum. İstiyorum ki ülkemize bu güzel meyve kazandırılsın ve gelecekte meyve suyu sanayisi için çilek kadar değerli olsun" dedi.

Guavanın tamamen doğal bir ürün olduğunun altını çizen Levent, guavanın dünyada en çok sevilen meyve suyu maddesi olduğunu, bu ürünün kemoterapi alan insanlar üzerinde de olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi.

 

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • doğrucu 8 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkede az veya çok üretim yapan ülkenin kalkınmasına katkısı olan herkese başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun Allah sağlık afiyet ve hayırlı bereketli uzun ömürler versin.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  Emeğiniz için ve yeni ürünleri yetiştirdiğiniz ve de örnek olduğunuz için teşekkürler. her yörede yetişir mi bu meyve.
  Cevapla
 • Hamdi 8 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun Allah utandırmasın
  Cevapla
 • MOHAMMAD NAEEM BUTT 8 ay önce Şikayet Et
  En sevdiğim meyve diyebilirim. Harika bir aroma ve tadına sahiptir. Ne zaman Pakistan'a gidersem Emrud (İngilizcesi: Guava) mevsiminde giderim ve bol bol yerim . Türk damak tadına da uygun bir meyve çok tatlı olmadığı için diyet ve diyabet olanlar için de uygundur. Tavsiye ederim.
  Cevapla
 • Bayram 8 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Türkçen benimkinden iyi...
ETİKETLER
Mersin
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.