Mersin

Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümünde Kadir Şeker üzüntüsü

13:41 11 Şubat 2021 9 Yorum Var
Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümünde Kadir Şeker üzüntüsü

Mersin Tarsus'ta 6 yıl önce bindiği minibüsün şoförü tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve vahşice katledilen Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümünde ailesi kadına yönelik şiddete karşı çağrıda bulundu. Baba Mehmet Aslan Kadir Şeker olayına vurgu yaptı.

Tarsus’taki özel bir üniversitede Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi olan ve 11 Şubat 2015 tarihinde ders bitimi sonrası eve gitmek için bindiği dolmuşun şoförü Suphi Altındöken tarafından cinsel saldırıya uğrayan, ardından da vahşice katledilen Özgecan Aslan, ölümünün 6’ncı yılında ailesi ve sevenleri tarafından anılıyor. Tüm Türkiye’de kadına karşı şiddetin sembol ismi haline gelen Özgecan Aslan’ın ismi Mersinbaşta olmak üzere ülkenin birçok kentinde parklara, ormanlara verilerek yaşatılıyor. Kızlarının acısının hiçbir zaman unutmadıklarını belirten Aslan ailesi ise evlerinin her köşesini Özgecan'ın fotoğraflarıyla donatarak teselli bulmaya çalışıyor.

Olayın yaşandığı tarihten bu yana binlerce insanın kendilerine destek olduğunu ve her yıl özlemle kızını andıklarını dile getiren Mehmet Aslan, Türkiye’de en büyük sorunun kadına yönelik şiddet olduğuna dikkat çekerek hiçbir ailenin kendilerinin yaşadığı acıyı yaşamasını istemediğini söyledi. 6 yıldır acılarının hiç dinmediğini ve bu acıyla yaşamaya çalıştıklarını belirten Aslan, her dakikalarının Özgecan’ı anarak geçtiğini kaydetti. Kızının katledilişinin ardında masumiyetin katledilişinin olduğunu ifade eden Aslan, Özgecan’ın masumiyetin simgesi olduğunu vurguladı.

"Üzüntüler hiç bitmedi"

Suçsuz, günahsız gencecik bir kıza kıyıldığını kaydeden Mehmet Aslan, “Allah bile kızımın ölümüne razı olmadı. Özgecan’ın defnedildiği gün Mersin’de gök yarıldı. 60 yıldır yağmayan kar yağdı. Fakat üzüntüler hiç bitmedi. Çünkü geçen bu süreçte kadına yönelik şiddet hiç son bulmadı. Gönül ister ki bu yara kapansın. Bunun aksine dünya genelinde artarak devam eden şiddet var. Çocuklar eğitilirken 'dayak cennetten çıkmadır' temelinde ilerlemek çok yanlıştır. Eşinden, sevgilisinden ayrılma aşamasında olan insanlar eğer öfkelerine, duygularına hakim olamıyorsa psikolojik destek alsınlar. Kadına şiddet, insanlığa ihanettir. Kadınlar bu zulmü hak etmiyor” diye konuştu.

Kadir Şeker açıklaması

Konya’da, sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32), engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle 12.5 yıl hapse çarptırılan ve ceza bozularak tekrar yargılanmasına karar verilen Kadir Şeker (20) hakkında da konuşan Mehmet Aslan, olayı üzüntüyle takip ettiklerini belirtti. Yaşanan durumun talihsiz olduğunu belirten Aslan, “Çocuk, her ne olursa olsun iyi niyetli bir davranışta bulunmak istemiş. Fakat bir anlık öfke ya da duygu kontrolsüzlüğüyle bu yaşanmış olabilir. Allah, yardımcısı olsun” dedi.

Çok acılı olduklarını ve gözyaşlarının dinmediğini dile getiren anne Songül Aslan ise hiçbir ailenin bu acıyı yaşamamasını dilediğini söyledi. Hiçbir kadının şiddet mağduru olmaması gerektiğini belirten Songül Aslan, şöyle konuştu:

Özgem sadece dolmuşa binip evine geliyordu. Saf ve masumdu. Gencecik yaşında hedefleri ve hayalleriyle birlikte katledildi. ‘Dünya’nın eni iyi psikoloğu olacağım. Dünya, beni tanıyacak’ derdi. Tanıdı da. Hep kalbimizde ve yanımızda.
 

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • garip yolcu 11 ay önce Şikayet Et
  kadin kesiyorlardi kimse citini cikarmadi insan yokmuymus demesin iste ornegi kadir yandi sonucda adam kendide olebilirdi eee hani nerde adalet gec lamis adalet adalet degildir
  Cevapla
 • israfil çengel 11 ay önce Şikayet Et
  kadir şeker in beraatını dilşiyorum yoksa bir kadını doğrasalar bi ler kimse böyle kararlar karşısında müdahil olmaz bana ne der geçer.
  Cevapla
 • Bir Anne 11 ay önce Şikayet Et
  Rabbimden bu acılı aileye kolaylık diliyorum. Kızları şehit olmuştur inş. Çocuklarımızı dengeli yetiştirmek istiyorsak onlarla çok vakit geçirmemiz ve onlara merhametli davranmamız gerekiyor.
  Cevapla
 • halit 11 ay önce Şikayet Et
  tecavüz ve öldürmek mahkemeye gitmeye gerek yok cinayet olduğu yerden infaz
  Cevapla
 • İMAM 11 ay önce Şikayet Et
  Rahmetli Özgecanın acısı bir başka geldi hepimize. Allahın rahmeti ona olsun. Son derece olgun ve tevekkül sahibi ailesine sabır versin. Çok saygıdeğer bir ebeveyn. En ufak bir yanlış sözleri olmadı. Allah ecrini verir inşallah. Saygı ve semalar bu aileye.
  Cevapla
 • Uğur54 11 ay önce Şikayet Et
  Bu olaylar unutturulmamalıdır
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
kadir şeker
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.