Muğla

Şehitlere saygı amacıyla Yunan adasına yüzdü

16:14 22 Ağustos 2015
Şehitlere saygı amacıyla Yunan adasına yüzdü

Milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, "şehitlere saygı ve adalardaki silahlanmaya dikkat çekmek" amacıyla Didim'den Yunanistan'ın Bulamaç Adası'na yüzdüğünü söyledi.

Milli Yüzücü Alper Sunaçoğlu, Vatan Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, şehitlere rahmet, Türk milletine başsağlığı diledi.

"Şehitlere saygı ve adalardaki silahlanmaya dikkati çekmek" amacıyla 20 Ağustos'ta Didim'den yüzerek yaklaşık 7 kilometre uzaktaki Bulamaç Adası'na ulaştığını kaydeden Sunaçoğlu, burada Türk Bayrağı açtığını belirtti.

Sunaçoğlu, adada şehitler için dua ettiğini, İstiklal Marşı okuduktan sonra, kendisine refakat eden botla Didim'e geri döndüğünü söyledi.

Alper Sunaçoğlu, "152 ada ve adacık Türk toprağıdır. Türk milletinin toprağından vazgeçtiği tarihinde görülmüş bir olay değildir. Biz de bu adalardan vazgeçmedik ve adaya milletimizin bayrağını bıraktık" dedi. 

Didim ve Bodrum arasındaki Bulamaç'ın Yunanistan sınırlarına dahil edilmesini eleştiren Sunaçoğlu, şöyle konuştu:

"Bulamaç Adacığı Yunanistan tarafından işgal edilmiş. Bu şuna benziyor: Ankara'dan İstanbul'a giderken Yunan polisinin size ehliyet sorması gibi absürt bir durum ile karşı karşıyayız. Daha önceki eylem girişimlerimiz Türk güvenlik kuvvetlerince engellenmişti. Bu sefer kararlı olduk. Ağustos ayının zafer ayı olması nedeniyle bu ayda eylemimizi gerçekleştirdik."

Basın toplantısında, gazetecilere Alper Sunaçoğlu'nun adaya yüzüşü ve Türk bayrağını açmasına ait kamera kayıtları dağıtıldı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Muğla Yunan adası
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.