Muğla

Kahvehanede babasına yardım eden Özge'nin TEOG başarısı

13:19 01 Haziran 2017
Kahvehanede babasına yardım eden Özge'nin TEOG başarısı

ALİ RIZA AKKIR - Muğla'nın Seydikemer ilçesinde okul çıkışında ve yaz tatilinde babasının kahvehanesinde garsonluk yapan Özge Topal, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi ikinci dönem ortak sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak birinciler arasında yer almayı başardı.

İlçeye bağlı Temel Mahallesi'nde yaşayan ve taşımalı eğitim kapsamında mahallesinden 5 kilometre uzaklıktaki Seki Ortaokuluna giden Özge Topal (14), Milli Eğitim Bakanlığınca TEOG sistemi kapsamında 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem ortak sınavlarda tüm soruları doğru yanıtladı. Birinciler arasında yer alan Topal, ailesinin gururu oldu.

Özge Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında ve okuldan arta kalan zamanlarda babasının kahvehanesinde çalıştığını söyledi.

Türkiye birincisi olduğu için mutlu ve gururlu olduğunu ifade eden Topal, ilk sınavda da 120 sorunun 116'sına doğru cevap verdiğini belirtti.

- "Hiç dershaneye gitmedim”

İlk üç sınıfı mahallesindeki okulda birleştirilmiş sınıfta okuduğunu anlatan Topal, "Okulumda tek sınıfta birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri bulunuyordu. Bazı derslerdeki öğretmen eksikliği nedeniyle Seki Mahallesi'ndeki okula geçmek zorunda kaldım. Hiç dershaneye gitmedim. Önce düşündüm ama kendim çabalayarak başarabileceğime inandım. Ailem de bunu destekledi." dedi.

Özge Topal, okulunda hafta içi ve hafta sonu düzenlenen kurslara katılarak başarıyı elde ettiğini ifade etti.

Fethiye Belediye Fen Lisesi'nde okumak istediğini dile getiren Topal, şunları dile getirdi:

"Orası hem aileme yakın hem de iyi bir okul. Tam olarak karar vermedim ama doktor olmak istiyorum. Yaz aylarında kahvehane çok kalabalık oluyor ve babam yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden boş vakitlerimde kahvehanede babama yardım ediyorum. Babamın yaptığı her işi yapıyorum. Babam düğün gibi bir yere ya da Fethiye'ye gittiği zaman kahvehaneye ben bakıyorum."

- "Babasına sürpriz oldu"

Özge Topal'ın babası Nevzat Topal da kızının boş vakitlerinde ve yaz aylarında kendisine yardım ettiğini söyledi.

Kızının başarısıyla gurur duyduğunu vurgulayan Topal, "Kızım her zaman derslerine çalışıyor ve öğleden sonraları bana yardım ediyor. Kahvehanedeki müşterilerimiz de onu çok beğeniyor. Müşterilere birlikte hizmet ediyoruz." diye konuştu.

Temel Mahallesi Muhtarı Naim Sazcı da yaşadıkları yerden Türkiye birincisi çıkmasının mahalle halkını çok sevindirdiğini kaydetti.

Sazcı, Topal'ın başarısının ileride de devam etmesini ve çok güzel yerlere gelmesini temenni ettiğini belirtti.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.