Muğla

Sıtkı Koçman'ı Anma Günü

11:34 19 Ekim 2018
Sıtkı Koçman'ı Anma Günü

"Ben değerli şahsıyla maalesef tanışma şerefine nail olamadım, fakat bugün kendisinin adını taşıyan bir üniversitenin rektörü olduğum için çok büyük gurur duyuyorum. Madencilik, tavukçuluk, yem ve ilaç sanayi, inşaat, denizcilik, otomotiv sektörü. Çok az insan, bu kadar farklı sektörde çalışmalarda bulunup, tümünde de başarılı işlere imza atabilir. Bu yönüyle bakıldığında da Koçman, tezlere konu olabilecek başarılı bir ticari hayatın başrolünde, yıldız gibi parlamaktadır."

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin (MSKÜ) gelişmesine ciddi katkı sağlayan Sıtkı Davut Koçman, düzenlenen etkinlikle anıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Sıtkı Koçman'ı anma günü etkinlikleri kapsamında, Koçman'ın fotoğraflarından oluşan serginin açılışı yapıldı, hayatının anlatıldığı "Sarı Ceketli Mühendis" belgeseli gösterildi.

Programın açılışında konuşan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Sıtkı Davut Koçman'ın sadece hayalleri ile değil yüreğiyle de mümtaz bir kişiliğe sahip, özel bir insan olduğunu ve çalışmalarını, fark yaratan bir vizyonla icra ettiğini söyledi.

Koçman'ı ölümünün 13. yılında rahmetle andıklarını belirten Çiçek, şöyle konuştu:

Sıtkı Davut Koçman'ın 1957'de İzmir'de kurduğu BMC firmasının, Türk otomotiv sektörünün öncülerinden olduğunu ifade eden Rektör Çiçek, Koçman'ın tecrübelerinden daha fazla istifade edilebilseydi, şu anda otomotiv sektörü ile ilgili daha farklı konuların konuşuluyor olabileceğini kaydetti.

Programa Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hacı Koç, Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci Parmaksız, Vakfın Mütevelli Heyeti Üyeleri, Sıtkı Davut Koçman'ın torunu Alan Perese ve Koçman ailesi ile üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.