Muğla

Bodrum ve Ukrayna arasında yelkenli köprüsü

11:08 02 Kasım 2018
Bodrum ve Ukrayna arasında yelkenli köprüsü

ALİ BALLI - Bu sene 30'uncusu düzenlenen "The Bodrum Cup" yarışlarına katılan Ukraynalı yelkenciler, bundan sonraki kamplarını Bodrum'da yapmayı planlıyor.

Bodrumlu ustaların ellerinden çıkan guletlerle, İstanbul Boğazı'nda düzenlenen geçişin ardından başlayan ve bu yıl 30'uncusu düzenlenen "The Bodrum Cup" yarışları, özellikle yabancı katılımcıların beğenisini aldı.

22-27 Ekim tarihlerinde ilçede yapılan etkinliğe Hollanda, Ukrayna ve Hırvatistan başta olmak üzere birçok ülkeden yarışmacı katıldı.

The Bodrum Cup Onursal Başkanı ve Era Yelken Kulübü Yöneticisi Erman Aras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "The Bodrum Cup" yarışlarının İstanbul'da başladığını, Bodrum ve Yunanistan arasında sona erdiğini söyledi.

Rüzgarın yelkenleri doldurmak için yeterli olduğunu ve keyifli yarışlar yaptıklarını ifade eden Aras, konserlerle ve sanat etkinlikleriyle, dolu dolu bir festival yaşadıklarını belirtti.

Festivalde dünyanın dört bir yanından yarışmacıların yer aldığını belirten Aras, "Hollanda'dan gelen ekip bu yıl 30'uncu kez katıldı. Çok fazla yabancı yarışmacı vardı. Bu da bizim için çok önemli. Gerek ülkemiz koylarının tanıtımına, gerekse uluslararası birçok kişiyle dostluk ortamı yaratmamıza destek oldu." dedi.

- "İlçedeki yelkenci potansiyelini gördüler"

Festivale, Ukraynalı yelkencilerin de renk kattığını vurgulayan Aras, şöyle konuştu:

"Ukrayna'nın Odessa şehrinden yelken kulübü temsilcilerini bu yıl ikinci kez ağırladık. Çıkardıkları dergilerinde festivale geçen yıl olduğu gibi, bu yılda yer verecekler. Onlar çok mutlular. Era Yelken Kulübü sporcularını gördüler, ilçedeki diğer yelkenci potansiyelini gördüler. Kulübümüzü onlara açtık. 2-16 Ocak'ta ilk kampımızı gerçekleştireceğiz. Bu kampta ortak çalışmalar yapılacak."

Bu çalışmanın Ukraynalı sporcular için önemli olduğuna dikkati çeken Aras, Bodrum'da 100'e yakın sporcuyla yapılan bu tür kampların, onlara da katkı sağlayacağını düşündüklerini vurguladı.

Sporcuların Avrupa'daki yarışlara Bodrum'da hazırlanacağına değinen Aras, "Ukraynalı sporcular kamplarını artık Bodrum'da yapmak istiyor. Bu hem bizim için hem de Bodrum için çok önemli. Bodrum'daki sporcuları da kendi ülkelerine davet ettiler. Biz de Odessa'daki yarışlara küçük yelkencileri götürmeye söz verdik. Bodrum ve Ukrayna arasında köprüyü kurmuş olduk. Hem onların hem de bizim gençlerimiz için çok önemli olacaktır." ifadesini kullandı.

- "Dünya çapında olay yaratan bir organizasyon oldu"

Etkinlik boyunca her gün farklı teknelerde zaman geçiren Odessa Transbunker Gençler Yelken Okulu yöneticileri de yarışların çok keyifli geçtiğini dile getirdi. Yelken okulu yöneticilerinden Vladimir Bolotnikov, organizasyona daha önce de katıldıklarını söyledi.

Festivalin dünya çapında çok önemli olduğuna işaret eden Bolotnikov, "Bence, dünyada olay yaratan bir organizasyon oldu. Yelken sporunda ve yelkencilik kültüründe gerçekten çok önemli bir organizasyon. Bu organizasyonla Türkiye'nin çok iyi şekilde tanıtıldığını düşünüyorum." dedi.

Yarışa katılan teknelerin Bodrum'da üretildiğine dikkati çeken Bolotnikov, bunun Bodrum'un potansiyelini gösteren bir simge olduğuna işaret etti.

Organizasyon süresince Türkiye'nin farklı limanlarını gezme fırsatı yakaladıklarına değinen Bolotnikov, şunları söyledi:

"Yarışlar bu yıl Yunanistan'a da yayıldı. Her limanda misafirperverlik ve hoşgörülü yüzlerle, mutlu insanlarla karşılaştık. Bu sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında bir organizasyondur. Hırvatistan, Yunanistan, Almanya, İngiltere başta olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılar vardı. Biz önümüzdeki yıllarda, bu muhteşem organizasyonun bir parçası olmak istiyoruz."

Odessa Transbunker Gençler Yelken Okulu yöneticilerinden Yevgeniy Vitebskiy de yarışmaya, The Bodrum Cup organizatörlerince davet edildiklerini belirtti.

Türkiye ve Ukrayna gençler yelken kulüpleri arasında işbirliğini geliştirmek için çalıştıklarını anlatan Vitebskiy, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tecrübelerimizi genç nesillere bırakmak istiyoruz. Hem Türk hem de Ukrayna çocuklarının katılımıyla organizasyonlar yapmayı planlıyoruz. Bu konuda faydalı görüşmeler yaptık. En yakın zaman içinde çok ciddi seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. 2-3 Ocak'ta Ukraynalı yelkenciler Bodrum'da kampa gelecek."


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.