Muğla

Antik Mısır dönemine ait satranç takımı ele geçirildi

14:58 14 Şubat 2020 3 Yorum Var
Antik Mısır dönemine ait satranç takımı ele geçirildi

Muğla'da, düzenlenen operasyonda, Antik Mısır Uygarlığı Dönemi'ne ait 32 parça satranç takımı ele geçirildi. Eksiksiz olan satranç takımının piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon lira olduğu belirtildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Milas ilçesindeki bazı kişilerin ellerinde bulunan tarihi eserleri satmak için müşteri aradığını belirledi. Alıcı görünümündeki sivil giyimli jandarma ekipleri, şüphelilerle dün irtibata geçip, ellerindeki tarihi eserleri satın almak için pazarlık yaptı. Pazarlığın ardından gerçek kimliklerini açıklayan jandarma ekipleri, H.E., E.Y. ve E.K.'yi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan 3 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Operasyonda, Antik Mısır Uygarlığı Dönemi'ne ait 32 parça satranç takımı, bileklik, iğne, heykelcik ve 2 adet yüzük ele geçirilirken, tarihi eserler, Muğla Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Eksiksiz olan satranç takımının piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon lira olduğu belirtildi.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • bir soru 3 ay önce Şikayet Et
  hadi adamlar kaçakçılık yapmasın. diyelimki farzedelim ki hadi sizi haklı görelim ki adamlar bunu satmaya çalışmasın. o halde size bir soru: bunlar bunu müzeye verse kaç tl para alırlar.. zahmet etmeyin ben söyleyeyim. toplamda 1000 tl bile alamazlar(10.000.000-1000)
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Hani satrançı İranlılar bulmuştu ???
  Cevapla
 • ABDULLAH 3 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim bu nedir her iki üç ayda bir ya tevrat yakalanır ya büyü kitabı yada incil şimdide binlerce yıllık santranc takımı yakalanmış İsrailin Kudüste aradığı Ahit Sandığıda Türkiyede çıkarsa artık şaşırmıycam bu nedir böyle.
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.