Muğla

Deniz kaplumbağasının vücudunda gördükleri şok etti

06:20 11 Nisan 2020 12 Yorum Var
Deniz kaplumbağasının vücudunda gördükleri şok etti

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, nesli tükenmekte olan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasını kurtaran vatandaş, kaplumbağanın vücudunda gördükleri karşısında şok oldu.

Yalıkavak Mahallesi Küdür mevkiinde yürüyüşe çıkan kuaför Gökhan Soygüder, denizde bir hareketlilik gördü. Sahile inen Soygüder şamandıralara dolanmış halde zaman zaman çırpınan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası olduğunu fark etti. Halsiz düşen kaplumbağanın yanına gitmek için deniz kıyafetlerini giyen Soygüder hızlı bir şekilde caretta carettaya ulaştı. Halatlara dolanmış bir halde bulduğu deniz kaplumbağasını halatları keserek kurtaran ve hayvanı kıyıya çeken Soygüder, daha sonra Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska ile iletişime geçti. 1 metre boyunda yaklaşık 60 kilo ağırlığındaki dişi caretta carettaya dolanan misinaları, Prof. Dr. Kaska’nın verdiği talimatlarla temizleyen Soygüder, daha sonra kaplumbağayı denize tekrar bıraktı.

Kaplumbağanın halatlara dolandığını ifade eden Soygüder, “DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska'nın yönlendirmesiyle teknik destek saha sorumlusu Şenol Menzek'in telefonda verdiği talimatları yerine getirerek dişi olduğunu öğrendiğimiz caretta carettamıza müdahale ettik. Çok şükür özgürlüğüne kavuşturduk. 1 aya kadar yumurtlama sezonuna gireceğimiz ve Yalıkavak Küdür Yarımadası sahillerinde sıkça görülmeye başlayan bu canlılar için en azından bu dönemde daha dişe dokunur tedbirler alarak yumurtlamalarına ve rahat bir ortamda üremelerine imkan tanımalıyız” dedi.


 

YORUMLAR

12 Yorum Var
 • hülya 3 yıl önce Şikayet Et
  böyle güzel insanların olduğunu bilmek çok güzel, Allah razı olsun
  Cevapla
 • Maksutozturk 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun. Allah karşına getirsin .
  Cevapla
 • Fatma ceylan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu duyarlı insandan Allah razı olsun Sebeb olanlarada ne söyleyim bilemedim söylenecek çok şey varda neyse.
  Cevapla
 • Çınar 3 yıl önce Şikayet Et
  Yazık
  Cevapla
 • Nevin tarhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel ve tebrik edilecek bir davranış! Ayrıca çok dikkatlisiniz,kaplumbağa adına teşekkür ederim!
 • Çınar 3 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar öyle acımasızki caretta carettalar balık tutanların balıklarını yiyiyor diye kaç carette ölüyor hatta siz acıkmıyormusunuz onlarda acıkır diyelim balığını yedi başkabiryire git veya başka bir şey ye neden boş yere öldürürsün onlarda canlı benim en sevdiğim hayvan türü süngenler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.