Muğla

Muğla’da bu çiçeği koparan ya da basan yandı! Cezası dudak uçuklatıyor

14:26 14 Eylül 2021 3 Yorum Var
Muğla’da bu çiçeği koparan ya da basan yandı! Cezası dudak uçuklatıyor

Muğla’nın sahil şeridinde sonbahar aylarında çıkan ve sahilleri süsleyen kum zambaklarını koparmanın bedeli 80 bin lira.

2016 yılında yapılan araştırmalara göre nesli dünyada giderek azalan ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarının koparılması ve yurt dışına çıkarılması yasak. Nesli tükenme altında olan türler arasında yer alan kum zambağının soğanı ve çiçeğini koparmanın cezası ise 80 bin lira.

EYLÜL AYININ BAŞINDA YEŞERMEYE BAŞLIYOR

Akdeniz ikliminde yetişen ve az da olsa Karadeniz’deki sahillerde bulunan kum zambakları eylül ayının başında deniz kenarındaki kumlarda yeşermeye başlıyor. Zambakların yapraklarının görülmesinin ardından yöredeki işletmeler ve vatandaşlar zambak bulunan alanları koruma altına alıyor.

YILDA BİR DEFA AÇIYOR

Datça Gebekum sahilini süsleyen kum zambakları, bölgedeki işletmeler tarafından koruma altına alındı. Sahile kum zambakları ile ilgili bilgilendirici ağaç levhalar dikildi. İşletme personeli İsmail Çalışmaz, “Bu zambaklar dört mevsim çıkan zambak değil, kum zambağı. Yılda bir defa çıkıyor. O yüzden biz de etrafını çevirdik. Bunların zarar görmesi ve koparılması kesinlikle yasak. Çok değerli bir bitki. Burası Gebekum sahili. Her yerde çıkmıyor, etrafını çevirdik. Belirli alanlarda çıkıyor” dedi.

 

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Haso 4 gün önce Şikayet Et
  Bu neymis böyle adam öldur daha iyi bir cicek icin 80 bin lira,kafayi yemisler valla
  Cevapla
 • kemal 4 gün önce Şikayet Et
  ceza dediğin caydırıcı olmalı böyle.
  Cevapla
 • zafer gülten 4 gün önce Şikayet Et
  arabayla kasten bi sokak hayvanını ezmenin cezası ise 300-500 tl.
  Cevapla
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.