Muş

Hem atadan kalma mesleği yaşatıyor hem de ülkeyi kalkındırıyorlar

09:22 07 Nisan 2021
Hem atadan kalma mesleği yaşatıyor hem de ülkeyi kalkındırıyorlar

Muş’ta yarım asrı aşkın bir süredir peynir üretimi yapan Rençber ailesi, hem atadan kalma mesleği sürdürüyor hem de kentin ekonomisine katkı sağlıyor.

Rençber ailesi 1958’den beri yayla ve köylerden topladıkları sütleri eski kaşar peynirine dönüştürüyor. Yılda 300 ton civarında eski kaşar peyniri üreten işletme, 40 günlük işlem sürecinin ardından ürünleri ülkenin birçok kentine gönderiyor. Atadan kalma mesleği yarım asrı aşkın bir süredir devam ettiren Rençber ailesi aynı zamanda bu yıl ülke ekonomisine de 13 milyon lira ekonomik katkı sağlamayı hedefliyor.

HEDEF ÜLKE EKONOMİSİNE 13 MİLYON LİRA KATKI

Dede, baba ve amcadan kalma mesleği 1958 yılından itibaren yürüttüklerini ifade eden işletme ortaklarından Ercan Rençber, Muş’ta şu anda kendilerinden başka eski kaşar üretimi yapan hiçbir firmanın olmadığını aktardı. Tesiste işlenen sütü yayla ve köylerden topladıklarının bilgisini veren Rençber, “Burada eski kaşar üretimi yapıyoruz. Bu sene sezonumuzu biraz erken açtık. Ürünlerimiz tamamen doğal kaşardır, kesinlikle içinde hiçbir katkı maddesi barındırmaz. İçerisinde süt, maya ve tuz harici katkı maddesi kullanmıyoruz. Şu an yeni başladığımız için günlük 5-6 ton civarında ürün elde ediyoruz. Bu üretimimiz 25-30 tona kadar günlük çıkacak. Bu seneki yıllık üretim planımız en az 300 ton. Sezonda 300 ton üreteceğimiz ürünün Muşumuza ekonomik olarak katkısı 13 milyon lira civarında olacaktır. Bu da tabi çiftçimize yansıyor, personelimize yansıyor” şeklinde konuştu.

“DAHA ÖNCE HİÇ DEVLET DESTEĞİ ALMADIK”

Devlet desteği almadıklarını ifade eden Rençber, “Devlet desteği almayı düşünüyoruz. Depoda 40 gün çardaklama dediğimiz bir sistemimiz var. Bu çardaklama yapıldıktan sonra ambalajlamaya geçilir. Ambalajlama yapılarak nakliye araçlarıyla soğuk zincirle ürünlerimiz İstanbul’daki soğuk hava depolarına gönderilir. Depoya giren ürünlerimiz en az 6 ay olgunlaştırma süreci sonunda satışa sunulur” dedi.

                                        

YORUMLAR

ETİKETLER
Girişimci
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.