Niğde

Tam 40 yıldır tarihi para biriktiriyor

11:22 16 Mayıs 2020 7 Yorum Var
Tam 40 yıldır tarihi para biriktiriyor

Niğde'de, 14 yaşından beri tarihi para biriktiren 54 yaşındaki İsmail Aslan, 40 yılda 100 bin TL değerinde koleksiyon oluşturdu.Kent merkezinde yaşayan, bir yakınının para koleksiyonundan esinlenerek 14 yaşından beri tarihi madeni ve kağıt paraları toplayan İsmail Aslan, 6 yıl önce astsubaylıktan emekli olunca koleksiyonculuğa daha çok yönelerek, kalan eksik parçaları tamamlamaya çalıştığını belirtti. Koleksiyonunda bulunan Osmanlı dönemi ve 1934'lü yıllardan kalma seri halindeki paraların yaklaşık 100 bin TL değerinde olduğunu dile getiren İsmail Aslan, bunların her birinin bir anısı olduğunu ve asla satmayı düşünmediğini vurguladı.Aslan, "Yıllar geçtikçe de para koleksiyonum çok zenginleşti ve büyüdü. Şimdi elimde yüzlerce eski madeni ve kağıt para var. Emeklerim boşa gitmedi, önemli bir birikime sahip oldum. Şimdilerde eksik olan paraları tamamlamaya çalışıyorum. Topladığım paralar, millet olarak bizlerin, yokluklarına, fakirliklerimize, sıkıntılarımıza, darbelerimize ve hatta çocukluk dönemlerimize şahitlik etti. Elime çocukluk günlerimde babamın verdiği metal paralar geçtiğinde o günlerime geri dönüyorum. Paralarımı satıp para kazanayım diye bir düşüncem de yok" diye konuştu.

'OSMANLI DÖNEMİNDEN PARALAR VAR'

Eski paraların, kuruşların, delikli paraların hepsinin ayrı ayrı hatıraları olduğunu belirten Aslan, "Ankara Kızılay'da gezerken orada koleksiyoncular vardı. Alamazdım, çünkü paramız yoktu. Heves ettim, çalıştım, harçlıklarımı biriktirip aldım. Bizden sonraki kuşaklar görsün, incelesinler diye topluyorum. Koleksiyonumda Osmanlı döneminden paralar var. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1,2,3,4 ve 5’inci emisyonları da ilgimi çekti, ancak onları alamıyorum çünkü çok pahalı. Ben de gücümün yettiği kadar biriktirebildiğim kadar biriktirmeye devam edeceğim. Koleksiyonculuk bir derya buna paralar da yetişmez ömür de yetmez. Bunlar bizim torunlarımıza kalacak, yani bir şekilde tarih aktarımı yapıyoruz diyebiliriz" dedi.

'EMEKLİLERİN İLGİLENECEĞİ BİR ŞEYLER OLMALI'

Serinin oluşturduğu paralar hakkında bilgi veren Aslan, şöyle konuştu:

"Elimde Osmanlı'dan kalma paraların yanı sıra 1934 yıllardan kalma paralarda var. Ayrıca seri olarak olanlar da var. Mesela 25 kuruş 1959’dan 1977’ye kadar, 1 liramız ise 1959 yılından 1980 arası seri olarak var. Yani 1934 yılının 100 kuruşu var. Tabii eksiklerim de var, onları tasvip edip tamamlamaya çalışıyorum. Benim gibi her emeklinin mutlaka ilgileneceği bir şeyler olmalı. Emekli oldum diye evin bir köşesinde oturmak, kahvehaneleri doldurmak bizim işimiz olmamalı." 

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • emre 1 yıl önce Şikayet Et
  100 bin veren varmı ki de değeri 100 bin olduğunu iddaa edilebiliyor
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Kahvede geçireceğine gezme araştırma küçük hedefte olsa azim var helal olsun diğer emekliler de uğraşşinlar üretken olsunlar hareket sağlık demektir bende emekliyim ne yapayım dedim köyüm ü ziyarete giderim nohut buğday ekerim gelirim hasatina ilaç gubresine gider gelirim hareket bereket ekonomiye marjinal katkı sağlamış olur daha faydalı proje ne olabilir düşünmek bile güzel
  Cevapla
 • Memo 1 yıl önce Şikayet Et
  Define işi boş işler
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  ömür sermayesi aleme ders vermeye kalkacağına konuşmayı,yazmayı öğren önce.seni kim kınasın.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  paralar değerli olamaz, çünkü çil değil metal paralar bile çil veya çil altı olursa değerli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Niğde
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.