Niğde

Niğde'de baba-oğul taleplere yetişemiyor!

08:41 23 Ekim 2020 6 Yorum Var
Niğde'de baba-oğul taleplere yetişemiyor!

Niğde'de Muharrem Yazgan (52), oğlu Mehmet Yazgan (27) ile birlikte kendi yetiştirdikleri üzümlerden unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir lezzet olan köfter tatlısı üretip satıyor.

Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde yaşayan Muharrem Yazgan ile oğlu Mehmet Yazgan, endüstriyel tatlılar yüzünden unutulmaya yüz tutan yöresel lezzetler arasında yer alan köfter tatlısını yeniden yaygınlaştırmak için geçen yıl üretim yapmaya başladı. Yaklaşık 40 dönüm bağda yetiştirdikleri üzümü ezdikten sonra elde edilen şırayı kaynatıp, bir gün bekletiyor. 

Hem pekmez hem de görüntüsü pestile benzeyen köfter tatlısı yapan baba- oğul, geçen yıl 1 ton ürün üretirken yoğun talep nedeniyle bu yıl 4- 5 ton köfter üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sade, cevizli ve fındıklı köfterler üreten Muharrem Yazgan, İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi büyükşehirlerden sipariş aldıklarını kaydetti. 

Ürünleri doğal hazırladıklarını dile getiren Muharrem Yazgan, içerisindeki malzemeye göre kilosunu 25- 55 TL arasında sattıklarını aktardı.

Marketlere veriyoruz: Köftere İstanbul, Ankara, Mersin ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra yurt dışından da talep olduğunu belirten Yazgan, şunları söyledi: "40 dönümlük kendi arazimizde sultaniye yediveren çekirdeksiz üzüm yetiştiriyoruz. Elimizden geldiği kadar doğal olmasına dikkat ediyoruz. 40 dönümlük arazimizde yetiştirdiğimiz üzümlerin birazını pazarlar da satıyor, marketlere veriyoruz.  Birazını da burada köfter ve pekmez yapımında kullanıyoruz. " 

4- 5 ton yapmayı düşünüyoruz: "Köfterimiz cevizli, fındıklı ve sade üretimi yapıyoruz. Geçen yıl 1 ton üretimimiz vardı. Bu sene de talep çok olduğu için 4- 5 ton yapmayı düşünüyoruz. Ne kadar zahmetli bir iş olsa da o taleplere inşallah yetişiriz. Niğde’de bulunan aktarlara, İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir’e taleplerimiz var."

Perakendeye de 30 - 35 TL: "Yurt dışından da talepler oluyor ama elimizde ürün az olduğu için her bölgeye veremiyoruz. Burada yörenin kadınları bu işi yapıyor. Biz de bu işi severek yapıyoruz. Biz ilk etapta maddi durumuna bakmıyoruz. Öncelikle bu işi sevdiğimiz için yapmaya çalışıyoruz. Fiyatlarda toptan verdiğimiz yerlere 25 TL, perakendeye de 30- 35 TL’ye veriyoruz. "

Cevizlisi 55 lira: "Cevizli ve fındıklıda fiyat biraz değişiyor. Koymuş olduğumuz cevizin maliyetini üzerine koyuyoruz ve o şekilde bir maliyet çıkıyor. Cevizli de 45- 55 civarında gidiyor. Daha lezzetli olsun diye Niğde’nin kendi cevizini koyuyoruz. Cevizli köftere de insanların ilgisi de daha fazla oluyor"

 4- 5 tona çıkarmak istiyoruz: Babasıyla birlikte köfter üretimi yapan Mehmet Yazgan ise şöyle konuştu: "Unutulmuş bir lezzet, unutulmuş tat olan köfteri üretiyoruz. Geçen yıl bir ton üretimimiz oldu. Alan kişiler çok beğendi. Bu sene üretimi 4- 5 tona çıkarmak istiyoruz. Türkiye’nin her yerinde lezzetini tadan insanlara, aktarlar aracılığı ile toptan ve perakende olarak veriyoruz. Yurt dışına satışlarımız da var. "

Yüzde yüz üzüm suyundan: "Yurt dışından alanlar çok güzel dönüşler yapıyor. Bizde unutulmuş bir lezzet, çocuklarımıza yedirebileceğimiz lokum tadındadır. Lokum şekerden yapılıyor ama köfter yüzde yüz üzüm suyundan yapılıyor. Geçen yıl sade olarak yaptığımız köfterleri bu sene cevizli, Antep fıstıklı, fındıklı, susamlı olarak yapıyoruz. "

Markamızı oluşturmayı hedefliyoruz: "Türkiye’ye ve dünyanın her yerine göndereceğiz. Bundan sonraki hedefimiz tesisimizi geliştirerek kendi markamızı oluşturmayı hedefliyoruz. Yöreden de üzümleri alarak yöreyi canlandırmaktır. Bu güzel lezzeti tüm Türkiye’ye ve dünyaya tattırmak."

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Gökhan yumurtaci 1 yıl önce Şikayet Et
  Ellerinize saglik muharrem abi pazarınız bol olsun bereketli olsun.insallah büyük bir marka olup yoreyide canlandirirsiniz izmirden selamlar kemerhisarima
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Aycan 1 yıl önce Şikayet Et
  Emeğinize sağlık
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • ......... 1 yıl önce Şikayet Et
  MaşaAllah ellerinize sağlık,ne güzel gözüküyorlar,el emegiyle insanlara hizmet,üretmek ne güzel
  Cevapla
 • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık insan anlamalı tatlı hastalıktır . Hiç yemesen hasta olmazsın
  Cevapla
 • Fatma can 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tatlı zararlı değil. Doğal şeker. Bizim çocukken kışın yediğimiz tatlimizdi. Birde yağda kizartinca muhteşem kokar .
 • Raşit Baba 1 yıl önce Şikayet Et
  Urfalı kardeşim üzümden elde ediliyor,şekerden değil üzümden yapılıyor o yüzden tatlı ile karıştırmayalım. Saygılar
 • Paşa 1 yıl önce Şikayet Et
  Elinize sağlık çok güzel
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.