Ordu

92 santimlik boyundaki ‘Faturamatik’ Yakup 26 yıldır esnafın imdadına yetişiyor

11:16 29 Eylül 2022
92 santimlik boyundaki ‘Faturamatik’ Yakup 26 yıldır esnafın imdadına yetişiyor

Ordu'nun Altınordu ilçesinde yaşayan 92 santimetre boyundaki 'Faturamatik' Yakup lakaplı kişi 26 yıldır işini bırakıp fatura ödemeye gidemeyen esnafın faturalarını ödeme merkezine götürerek geçimini sağlıyor.

1996 yılından beri iş yerlerinin faturalarını bayilere giderek ödeyen Yakup Akdeniz’e Altınordu ilçesindeki esnaf da sahip çıkıyor. Her ay Yakup Akdeniz’i arayarak faturalarını ödeten esnaf, Akdeniz’in geçimine katkıda bulunuyor.

"FATURALARINI ÖDETMEK İSTEYEN BENİ TELEFONLA ARIYOR"

Fatura ödeme işi öncesinde kendi kitap dükkanı olduğunu, dükkanı kapattıktan sonra fatura ödeme işi aklına geldiğini ve bu işi yaptığını belirten Yakup Akdeniz, “Eskiden kitapçıda çalışıyordum, bu işi orada öğrendim. Faturalarını ödetmek isteyenler beni telefonla arıyor. Su, elektrik ve doğal gaz faturalarını aldıktan sonra bayilere gidip ödeme yapıyorum. Fatura ödemeye normal dükkanlara gitmiyorum çünkü onlar komisyon alıyor. Ama ana bayilere gittiğimde sadece fatura ücreti alıyorlar. Kalan paranın üzeri benim oluyor” dedi.

"FATURADAN KALIRSA  3-5 LİRA BENİM OLUYOR"

Ödeme yaptığı faturalardan kalan para üzeri ile geçimini sağladığını belirten Akdeniz, “Fatura ödemelerine giderek kazancımı sağlıyorum, faturanın üzerinden 3-5 lira kalırsa benim oluyor. Ondan sonra geri kalan büyük para kalırsa onu sahibine veriyorum” diye konuştu.

"26 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUM"

26 yıldır bu işi yaptığına değinen Akdeniz, “1996 yılından beri bu işi yapıyorum. Şimdi vatandaşlar faturalarını telefondan, internetten ödüyorlar, o yüzden benim işlerim de etkileniyor. Bu nedenle para kazanamıyorum. 2 tane gözlükçü var, onların faturalarını toplu şekilde ödüyorum. Onlar da bana maaş şeklinde ücret veriyorlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.