Osmaniye

Eski yöresel oyunlarla "çocukluklarını" yaşadılar

10:43 24 Nisan 2016
Eski yöresel oyunlarla "çocukluklarını" yaşadılar

Kadirli ilçesinde düzenlenen şenliğe katılan davetliler, eski yöresel oyunları oynayarak çocukluklarını tekrar yaşadı.

Aydınoğlu Tufanbey İlkokulu tarafından okul bahçesinde düzenlenen şenlikte, yetişkinler, çocukluklarındaki cızzan, birdirbir, kök güç, köşker, serçe ve kale oyunları oynadı. Çocukların ve kadınların da tezahüratlarla desteklediği oyunlarda yenilenlere çeşitli cezalar verildi.

Zaman zaman oynayanların birbirleriyle çarpıştığı oyunlarda, kazanda çamaşır yıkama ve sıcak toprakla çocuk kundaklama etkinlikleri de yapıldı. Yöresel türkülerin seslendirildiği, halk oyunları gösterilerinin yapıldığı etkinlikte davetlilere tırşik, bulgur pilavı ve hedik ikramında bulunuldu.

Aydınoğlu Tufanbey İlkokulu Müdürü Mustafa Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şenliğin kültürel değerlerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli olduğunu belirtti.

Geçmişe sahip çıkarak geleceğe yön verileceğini ifade eden Demirci, "Eski tarihi kültürel kimliği olan oyunlar ve etkinliklerle okul bahçelerimizi şenlendireceğiz. Çocuklarımızı bilgisayara ve telefonlara hapsetmeyelim. İnşallah atalarımızdan öğrendiğiniz ve oynayarak büyüdüğümüz oyunları gelecek kuşaklara aktaralım." dedi.

70 yaşındaki Osman Tamer ise eskiden oynadıkları oyunların zevkli olduğunu belirterek, "Eskiden kale ve kök güç oynardık. Cızzana binerdik. kardeşçe, birlik ve beraberlik içerisinde vaktimizi geçirirdik. Şimdilerde çocuklar, telefon ve bilgisayarlarla meşgul oluyorlar." ifadelerini kullandı.

Şenliğe, Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Serkan Serdaroğlu, İlçe Mal Müdürü Adem Bakacak, bazı daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.