Rize

"Çay ve kemençe" figürlü saatleri yurt dışına satıyor

13:40 08 Mart 2017
"Çay ve kemençe" figürlü saatleri yurt dışına satıyor

Rizeli Emre Mercan, ürettiği kaşığı sallanan çay bardağı ve yayıyla birlikte kemençe figürlü saatleri çeşitli illerin yanı sıra yurt dışına da satıyor.

Güneysu ilçesine bağlı Adacami köyünde yaşayan Mercan, 3 yıl önce evinde bozulan saati tamir etmeye başladı.

Tamir sırasında farklı figürlerde saatler yapmaya karar veren Emre Mercan, kaşığı ve tabağıyla servise hazır çay bardağı ile kemençe şeklinde saat üretti.

Mercan, figürlerin üzerinde çeşitli fotoğrafların yer aldığı saatlerin ilgi görmesi üzerine köyünde 20 metrekarelik atölye açtı. Günde 3-5 saat çalışarak saat imalatına başlayan Emre Mercan, başta Rize ve Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye'de birçok kente ürünlerini pazarlamaya başladı.

Mercan, Yunanistan başta olmak üzere Almanya, Romanya ve diğer bazı ülkelere de saat ihraç ediyor.

Emre Mercan, gazetecilere yaptığı açıklamada, evine ilk aldığı saatin bozulduğunu belirterek, "Eşim bu saati çok beğenmişti. Bana 'atmayalım, bir kenarda dursun' dedi. Bunun üzerine saati tamir etmeye başladım. Saati tamir ederken sarkaç kısmına bir çay bardağı figürü ekledim. O da sallanmaya başladı. Bundan esinlenerek değişik tasarımlar ürettim." dedi.

İlk başta eşiyle evde saat yapmaya başladıklarını dile getiren Mercan, "Günde 5-10 tane siparişe göre yaptık. Daha sonra ev bize yetmedi, başka bir yer tuttum. Çay saatinden esinlenerek kemençe saatini de yaptım. Bunu yapınca bayağı bir talep oldu. Açtığım yer de yetmedi, başka bir yer tuttum. Burası da bize yetmiyor. Daha büyük bir yer açmayı düşünüyorum." diye konuştu.

- "Başka yöreye ait saat isteyenler de oldu"

Emre Mercan, başka illerden kendisini aradıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

"Horoz ve tavuktan saat yaptım. 'Traktör saati yapın' diyen bile oldu. Başka yöreye ait saat isteyenler de oldu. Bu imkanlarla biraz zorlanıyorum. Makinelerim yetmiyor. Seneye başka makineler almayı düşünüyorum. Şu an bu işte 6 kişi çalışıyoruz. Hemen hemen bütün illere sipariş gönderiyorum. Bu Rizemiz için büyük bir katkı. Bugüne kadar 70 bin ürün sattım. Bu sene yaklaşık 150 bin ürün satmayı düşünüyoruz. Başka çeşit saatlerimiz de olacak. Tulum figürlü saat yapmayı düşünüyorum."

Yurt dışından da sipariş aldıklarına işaret eden Mercan, Japonya'dan bir kişiyle tanıştığını, fincan figürlü saat talebi olduğunu ve bu yönde çalışma yapacaklarını da söyledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.