Sakarya

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ndeki yasa dışı dinleme iddiaları davası

16:20 22 Ocak 2018
Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ndeki yasa dışı dinleme iddiaları davası

Eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 3'ü tutuklu 3'ü firari 10 emniyet mensubunun, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetme", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Yaz, Mehmet Dikbaş, Zakir Tütüncü, tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları ile sanık yakınları katıldı.

İki celse arasında gelen belgelerin zapta geçirildiği duruşmada, tanık ifadeleri alındı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan tanık M.K, ifadesinde sanıklardan sadece hakkında yakalama kararı bulunan eski Komiser Abdülhamit Ata'yı tanıdığını söyledi.

Ata ile ilgili daha önce kolluk kuvvetinde verdiği ifadesinin doğru olduğunu belirten M.K, "İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda aynı dönemde çalıştık. Bursa'da komiserlik okulunda aynı dönemde eğitim aldık. Bu okuldaki sohbet grubunda Abdülhamit Ata da vardı." diye konuştu.

Tanık N.A. da SEGBİS aracılığıyla verdiği ifadesinde sanıkların hiçbirini tanımadığını söyledi.

Daha önce kollukta verdiği ifadesi hatırlatılan N.A, "Okuduğunuz ifadede sanık G.A. ile ilgili aleyhte bir beyan ve isnatta bulunmamışım. G.A. ile ilgili bir bilgim yoktur." dedi.

Tanık ifadelerinin ardından görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti.

Söz alan sanık avukatları, eski beyanlarını tekrar ettiklerini, müvekkillerinin uzun süredir tutuklu bulunduğunu belirterek, sanıkların tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ahmet Yaz ve Mehmet Dikbaş'ın adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine, tutuklu sanık Zakir Tütüncü'nün bu halinin devamına hükmetti.

Eski İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça ve Abdülhamit Ata hakkındaki yakalama kararının devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 12 Şubat'a erteledi.

- İddianameden

Sakarya'da, aralarında eski il emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay ile eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da yer aldığı meslekten ihraç edilen 10 emniyet mensubunun yargılandığı "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin davayla aynı sanıklar hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik açılan dava birleştirilmişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan 257 sayfalık iddianamede, 10 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etme", "iftira", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme", "özel hayatın gizliliğini ihlal etme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurma" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, sanıkların birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıl ikişer aydan 34 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
yasadışı
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.