Sakarya

Sakarya'daki FETÖ/PDY davası

13:06 29 Mart 2018
Sakarya'daki FETÖ/PDY davası

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, örgütün ikinci adamı olarak illegal alanların sorumlusu olduğu iddia edilen Cevdet Türkyolu'nun 4 akrabasının yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, önceki duruşmada adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verilen sanıklar Kemal ve Vildan Erus ile avukatları ve yakınları katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Osman Aydın, sanıklardan Kemal ve Vildan Erus'u tanıdığını söyledi.

Aydın, 2007-2013 yıllarında aynı apartmanda oturduklarını belirterek, Emniyet Müdürlüğündeki ifadesinin geçerli olduğunu kaydetti.

Söz verilen tutuksuz sanık Vildan Erus, önceki savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, "Tanığın bazı ifadelerine katılmıyorum. Ben kendisinden öğrenciler için değil, dul bir teyze için yardım istemiştim." dedi.

Tutuksuz sanık Kemal Erus da önceki savunmalarını tekrar ettiğini ifade ederek, tanığın beyanlarına katılmadığını kaydetti.

İki celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından söz alan sanıkların avukatı, tanık beyanlarını kabul etmediklerini belirterek, haftada 3 gün imza şeklindeki adli kontrolün kaldırılmasını talep etti.

Haftada 3 gün imza şeklindeki adli kontrolün kaldırılmasına, firari Emre ve Enes Erus hakkındaki yakalama kararının devamına hükmeden mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 27 Haziran'a erteledi.

- İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 17 sayfalık iddianamede, FETÖ/PDY'nin ikinci adamı olarak illegal alanların sorumlusu olduğu iddia edilen Cevdet Türkyolu'nun kız kardeşi Vildan ve eniştesi Kemal ile ABD'de bulunan firari yeğenleri Emre ve Enes Erus hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan on beşer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, sanıkların adresinde yapılan aramada ajanda içerisine el yazısı ile yazılmış notların bulunduğu belirtilerek, "Notların 29 ile numaralandırılan sayfasında, 'İki abi izinsiz mütevelliye gelmiyorlar, yolda kaza geçiriyorlar, vefat ediyorlar, Hocam; 'İzinli mi izinsiz mi gittiler?' diye soruyor, izinsiz cevabını alınca, 'Ben onlara Allah rahmet etsin demiyorum, Allah'tan sürekli istemeliyiz, canımı al, çocuğumu al ama bizi hizmetten alma diye.' ibaresi yer almaktadır" ifadelerine yer veriliyor.

Notların 56 ile numaralandırılan sayfasında "Örgüte yardım amacıyla vermiş oldukları himmet paralarının kaydı olduğu değerlendirilen listenin ele geçirilmesi karşısında, örgütün devlet organlarına sızma girişiminde bulunacağı hatta gerekirse darbe yapılacağı" yazılı olduğu aktarılan iddianamede, yine aynı sayfada örgüt bünyesindeki öğrencilerin, hizmet edebilecek seviyeye gelene kadar eğitilmesi gerektiğinin yer aldığı kaydediliyor.

Örgüt elebaşının en yakınındaki isimlerden Cevdet Türkyolu'nun kız kardeşi Vildan Erus'un, aksini iddia etmesine rağmen 2015 yılı içerisinde 4 kez Türkyolu ile 2008 yılında da örgüt yöneticilerinden Hidayet Karaca ile 2 kez telefonda görüştüğünün belirlendiği anlatılan iddianamede, şüpheli Kemal Erus'un ise Türkyolu ile 2013-2015 yılları arasında 29, Karaca ile 2 ve yine örgüt tepe yöneticilerinden Ali Çelik ile 1 kez telefon görüşmesi yaptığı aktarılıyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
dava FETÖ PDY
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.