Sakarya

Evi ve arsası için 5 yıl sonra gelen teklif şaşırttı!

07:02 13 Ocak 2021 32 Yorum Var
Evi ve arsası için 5 yıl sonra gelen teklif şaşırttı!

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde yaşadıkları ev ve arsası organize sanayi bölgesinin kurulacağı alanda kalan Engin ailesine, 2015 yılında 107 bin TL teklif edildi. Ailenin itirazı sonrası tekrar inceleme yapan OSB yönetimi, 5 yıl sonra yine aynı teklifi yaptı. Teklifle şok olan aile, konuyu yargıya taşıdı.

Kaynarca ilçesi Güven Mahallesi’nde yaşayan Engin ailesine ait 1600 metrekare arsa ve içerisinde bulunan 140 metrekarelik ev, Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı bölge içerisine alındı. D-020 karayolunun Adapazarı–Kaynarca yolu kısmına yaklaşık 100 metre mesafede bulunan arazi ve eve 2015 yılında OSB müteşebbis heyeti tarafından 107 bin 280 TL değer biçildi. Fiyatı az bulan aile, arazi ve evin daha fazla para edeceğini belirterek OSB yönetimine itirazda bulundu. İtirazı değerlendirmeye alan yönetim, 2020 yılının sonunda verdiği kararla araziye 5 yıl sonra yeniden 107 bin 208 TL değer biçti. Yeni teklifin eskisiyle aynı olduğunu görünce şoke olan aile, durumu yargıya taşıdı. 

Kendilerine tebliğ edilen karara tepki gösteren ev sahibi Mukadder Engin, "Burası bana ait. 1600 metrekare yerim ve evimiz var. Bize verilen para 107 bin lira oldu. Biz bunu kabul etmedik, imza atıp itiraz ettik. Aynı tutarı 5 sene sonra tekrar elimize geldi. Biz yine kabul etmiyoruz. Ben 53 yaşındayım, 107 bin lira ile burada çarşıdan bir ev alamam. Hiçbir yerde ev yapamam. Ne yapayım ben 2 kızım, 1 oğlum var. 63 yaşındaki eşim ve ben bu saatten sonra rezil mi olalım” dedi. 

Yaşadıkları evi 16 yıl önce inşa ettiklerini söyleyen Rüştü Engin, "1600 metrekarelik arsa ve 140 metrekarelik bir ev var. Ayrıca burada 15 çeşit meyvemiz var. Cüzi bir rakamla bizi kandırmaya uğraşıyorlar. 107 bin lira ile biz hiçbir şey yapamayız. Evi yapmayı bir köşeye bıraktım bu paraya arsayı bile alamayız. Bana göre bu eve 600 bin ile 700 bin lira arasında kıymet biçilmesi lazım. Biz bu tutara razı değiliz” diye konuştu. 

OSB yönetimi ise konunun yargıya intikal ettiğini, mahkemenin kararıyla fiyatın değişebileceğini, ayrıca fiyat konusunda aile ile anlaşma yoluna gidileceğini belirtti.

 

YORUMLAR

32 Yorum Var
 • m.can 5 gün önce Şikayet Et
  resimde görülen tarım arazisi sanayi bölgesi oluyorsa hobi bahçeleri neden yasaklanıyor sanayi için çorak araziler var sanayi o bölgelere kurulsun
  Cevapla
 • murat aslan 5 gün önce Şikayet Et
  teyzem en az 3 milyon almalısınız. sakın OSB ye malı GABTIRMA tizeeemmm.
  Cevapla
 • KARAMÜRSEL 6 gün önce Şikayet Et
  Ben Avukat Olsaydım Bu Teyzemize Gönüllü Hizmet Ederdim...Teyzemiz Sonuna Kadar Haklı Mülkünün Değeri En az 1 Milyon Eder Hatta Daha Fazlası da Eder....OSB’de 1,5 Dönüm Ne Demek Biliyor musunuz? Sakın Verme Teyzecim...Devlet’te Arkasında Dursun Sakın İhmal Etmesin...
  Cevapla
 • KAYSERİ 6 gün önce Şikayet Et
  Eskiden Kayserinin girişinde bir kaç kilometre boyunca uzanan verimli sulak tarlalarda şeker pancarı ve ayçiçeği tarlaları vardı. Sonra Kayserinin çıkışında Melikgazi-Gesi taraflarında kayalık düz araziler olmasına rağmen, bu tarım alanı imara açıldı, tarlaları kazıp yerine Kayseri OSB bölgesi yaptılar. Yüzlerce fabrika ve binlerce konut yapıldı ve o verimli tarım arazileri yok oldu. Kayseri Stadı, Şehir Hastanesi, Otobüs Garı ve daha binlerce bina ve fabrika bu tarım arazilerine yapıldı ve yenileri yapılmaya devam ediyor. Bu güne kadar OSB'den kazanılan parayla asla o tarım arazilerini geri getirilemez. ÇOCUKLARIMIZ O TARIM ARAZİLERİNİ ÇOK ARAYACAK, GERÇEKTEN ÇOK YAZIK!
  Cevapla
 • SORUN ÜRETMEYİN 6 gün önce Şikayet Et
  Bırakın bir kaç kişi bu tarlalarda tarım yapsın. Tarım yapan insanların eline üç kuruş verip, şehre gönderip işsiz ve kiracı mı yapacaksınız? Sonra da bunlara nasıl iş bulalım, sebze meyve fiyatlarını nasıl düşürelim, üretimi arttırmak için çiftçiye kaç para hibe verelim, önceden bunların ürettiği tarım ürünlerini artık hangi ülkeden ithal edelim, bunun için Doları nereden bulalım, faizleri kaça çıkaralım, bütçe açığını nasıl kapatalım, enflasyonu ve işsizliği nasıl düşürelim vs... Sorun çözmek yerine sorun çıkarmayın! Fabrikaları, binaları tarım arazilerine değil kayalık alanlara yapın. Yok ettiğiniz tarlaları geri kazanın, şehre gönderdiğiniz işsizleri bu arazilere getirip yerleştirin…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Sakarya
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.