Samsun

Samsun'da görüntülendi! Dünyada sadece 30 çift kaldı...

09:59 05 Haziran 2019 3 Yorum Var
Samsun'da görüntülendi! Dünyada sadece 30 çift kaldı...

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve dünyada 30 çift kadar kaldığı tahmin edilen Anadolu dağ turnası (Grus grus), Samsun’un Bafra ilçesinde yer alan Kızılırmak Kuş Cenneti’nde yavrusuyla birlikte görüntülendi.Başlarında kırmızı leke bulunmaması Anadolu dağ turnalarını diğerlerinden ayıran en önemli fark olarak göze çarpıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde keşfedilen Anadolu dağ turnası (grus grus), dünyada sadece Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan'da yaşıyor. Dünyada 40 çiftin altında kaldığı tahmin edilen bu alt türün Türkiye'deki yaşam alanlarını ise sulak alanlar oluşturuyor. Sulak alanlardaki kurutma çalışmaları, baraj, yol inşaatları ve üreme döneminde çıkarılan sazlık yangınları, dünyanın en nadir turna alt türünün varlığını tehdit ediyor. 

Anadolu dağ turnası yavrusuyla birlikte görüntülendi 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün “Turna Halkalama Çalışmaları” programı kapsamında Kızılırmak Deltası’nda turna (Grus grus) envanter, GPS takip cihazı takılması ve halkalama çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda turnalara halka ve GPS takip cihazı takıldı. GPS takip cihazıyla turnaların takibi yapılarak, hareketlilikleri hakkında bilgi ediniliyor. 2016 yılında GPS takılan turnaların Sivas’a göç ettiği, 2 yıl orada kaldıktan sonra bir bireyin tekrar Kızılırmak Deltası’na döndüğü görüldü. Son olarak da Bafra ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti’nde yavrusuyla birlikte dolaşan bir çift Anadolu dağ turnası ve tek dolaşan bir yetişkin Anadolu dağ turnası gözlemlendi. 

Deltada hayvan çeşitliliği arttı 

Sıcak havaların iyice etkini göstermesiyle birlikte Kuş Cenneti’ndeki hayvan hareketliği de arttı. Baharla birlikte hayvanların yeni doğan yavruları da güzel görüntüler oluşturdu. 

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Acar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bafra değil ondokuz Mayıs
  Cevapla
 • Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Insanlar zalim olmus güzelim doğayı kuşlari katlediyorlar gelecekteki nesile Allah yardim etsin
  Cevapla
 • Mustafa k. 1 yıl önce Şikayet Et
  Buralara tam koruma lazım.
  Cevapla
 • Gılgamış Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem az kaldı neden uretme çiftliği kurulmuyor.
  Cevapla
 • Okuyucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Nesli tükenen canlıların en büyük sebebi ne doğa şartları ne de diğer canlılardır. Asıl sebep insanlardır. Bunlar insanlar sebebiyle doğal üreme ortamlarını kaybedip yeni ortama uyum sağlayamadıkları için azalıyor. Korunaklı alanlarda veya kafeste yaşamaya da büyük ihtimalle uyum sağlayamazlar.
ETİKETLER
Samsun
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.