Şanlıurfa

Meyve sebzede yeni rota Ortadoğu

11:19 05 Aralık 2015
Meyve sebzede yeni rota Ortadoğu

RAUF MALTAŞ - Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, "Haller Federasyonu olarak Rusya'da kapanmış olan pazar alanlarının Ortadoğu'ya kaydırılmasıyla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Kimse merak etmesin biz bu yükü rahatlıkla atlatacak pozisyondayız" dedi.

Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sebze meyve ihracatının yarısından fazlasını Rusya'ya yaptığını hatırlatarak, alımların durması nedeniyle ülke genelindeki hallerde ürün fazlası bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin sebze meyvede alternatifi bulunmadığını anlatan Akbaş, yaşanan krizin kısa vadeli yansımalarının normal olduğunu kaydetti.

Federasyon olarak gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayan Akbaş, "Piyasada az da olsa bir mal yığılması meydana geldi ancak bu korkulacak boyutta değil. İç piyasada mevsim şartlarına göre bu ay içerisinde yüzde 50 fiyat artışı söz konusuyken bu gerçekleşmedi. Şu anki fiyatlar üreticimizi mağdur edecek fiyatlar değildir. Bununla birlikte tüketicimizin de rahatlıkla sofralarını donatabileceğini evinde iaşesini temin edeceği fiyatlar var. Şu anda sebze ve meyve alanında ne halcilerin ne de çiftçimizin bir kaybı söz konusudur" diye konuştu.

- "B ve C planlarımız var"

Akbaş, Rusya'ya alternatif pazarlar oluşturma yönünde çalışmalar yaptıklarını, özellikle Ortadoğu ülkelerine yönelik pazar çalışmalarına son dönemde ağırlık verdiklerini söyledi.

Rusya'nın yaptırımları nedeniyle farklı pazarların ön plana çıktığını vurgulayan Akbaş, sebze ve meyvede Irak pazarının da önem kazandığını kaydetti.

Akbaş, hükümet yetkililerinin bu süreçte ihracatçının yanında olduğunu açıkladığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Haller Federasyonu olarak Rusya'da kapanmış olan pazar alanlarının Ortadoğu'ya kaydırılmasıyla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Kimse merak etmesin biz bu yükü rahatlıkla atlatacak pozisyondayız. Bizim B ve C planlarımız da var. Pazarlamacılar olarak çiftçilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Yeni pazarlar bularak sebze ve meyvelerimizi rahatlıkla pazarlayacağız. Hükümetimizin aldığı kararların sonuna kadar arkasında durup, destekleyeceğiz. Şu an içinde bulunduğumuz pozisyonun ülkemizin lehine sonuçlanacağına inanıyoruz."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.