Şanlıurfa

Engelli sığınmacı mühendis "keçe"ye hayat veriyor

11:21 09 Ekim 2017
Engelli sığınmacı mühendis "keçe"ye hayat veriyor

RAUF MALTAŞ - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde çadır kentte kalan Suriyeliler arasında yer alan engelli mühendis, keçeden yaptığı özgürlüğün simgesi güvercinleri çevresindekilere hediye ediyor.

Suriye'nin Halep kentinde elektrik mühendisi olarak çalışan ve doğuştan engelli 50 yaşındaki Raği Hammud, çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle 6 yıl önce sığındığı Türkiye'de hayatını sürdürüyor.

Suruç Konaklama Tesisi'nde bir çocuğu ve eşiyle 16 metrekarelik çadırda kalan Hammud, boş vakitlerinde özgürlüğün simgesi güvercin figürlerini keçeye işliyor. Hammud, ihtiyaç duyduğu malzemeleri tesisteki eski çadır parçalarından temin ediyor.

Çadırına işleyip astığı onlarca güvercin figürünün altında el çabukluğuyla yarım saat gibi bir sürede yenilerini yapan Hammud, ürettiği yüzlerce ürünü tesistekilere hediye ediyor.

- İşini ilerletmek istiyor

Hammud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce hobi olarak başladığı keçe sanatına gün geçtikçe daha çok bağlandığını söyledi.

Tesiste kalan diğer sığınmacılara da örnek olmaya çalıştığını belirten Hammud, mesleğini sürdüremediği için üzgün olduğunu ancak yılmayarak farklı bir alanda kendisini geliştirdiğini dile getirdi.

Keçenin artık hayatının parçası olduğunu vurgulayan Hammud, şunları kaydetti:

"Günümün büyük bir bölümü keçeden güvercin yapmakla geçiyor. Engelli olduğum için burada başka bir iş yapamıyorum. Hobi olarak bu işle ilgileniyorum. 6 yıldır Türkiye'deyim, geldiğim günden beri keçeden güvercin yapıyorum. Doğuştan engelliyim ama yarım saatte keçeye şekil verip güvercin yapabiliyorum. Keçeden ev yaptığımda ise 5 günde tamamlayabiliyorum. Birisi arkamda dursa daha büyük işler de yaparım, atölyede öğrencilere de eğitim veririm, bu işi ilerletirim. Yeter ki birisi arkamda dursun."

Suruç Konaklama Tesisleri Müdürü İsrafil Bahar da çadırına ziyarette bulunduğu Hammud'u tebrik etti.

Bahar, tesis bünyesinde faaliyete geçirecekleri meslek kursunda yeteneğiyle dikkati çeken Hammud'u usta öğretici olarak değerlendirmeyi planladıklarını söyledi.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.