Şanlıurfa

"İş adamlarımız kazandıkları kadar borçlansın"

11:10 12 Nisan 2018
"İş adamlarımız kazandıkları kadar borçlansın"

MEHMET FATİH ASLAN - Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, döviz kurundaki yükselişe ilişkin, "Belki dolarda biraz hareketlilik oldu ama ateşinin öyle çok çıkacağı gibi de gözükmüyor. Mümkün mertebe bizim o döviz kuruyla ilgili yapıya değil, gerçek işimize dönüp, işimizi yapmamız lazım." dedi.

Doğan, AA muhabirine, döviz kurunda yaşanan yükselişi değerlendirdi. Doların suni bir yükseliş gerçekleştirdiğini belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler'de Rusya ve ABD'nin arasında temas oldu, çeşitli mesajlar verdiler. Buradan belki bir etkilenme oldu ama bizim işimize bakmamız gerektiğini, bu tarz manipüle edilen kısımlara önem vermememiz gerektiğini düşünüyorum. Belki dolarda biraz hareketlilik oldu ama ateşi öyle çok çıkacak gibi gözükmüyor. Mümkün mertebe bizim döviz kuruyla ilgili yapıya değil, gerçek işimize dönüp, işimizi yapmamız lazım."

- "Doların yerine oturacağını düşünüyorum"

Doğan, büyüme rakamlarının beklentilerin çok üstünde gerçekleştiğini, bunun Türkiye ekonomisinin güçlülüğünü ortaya koyduğunu ifade etti.

Ekonomik büyümenin siyasi alanı da etkilediğini vurgulayan Doğan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın büyümeyle ilgili dediği gibi 'Siz ne kadar büyürseniz, o kadar güçlü olursunuz, ne kadar güçlü olursanız da o kadar söz sahibi olursunuz.' Bu demektir ki büyümenin, güçlü olmanın, söz sahibi olmanın ana teması da doların çok yükselmesi veya çok hareketli olması bizi çok enteresan etmiyor. Doların bir şekilde yerine oturacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Doğan, doların yükselmesine karşı iş adamlarına tavsiyelerde bulunarak, "İş adamlarımızın kazandıkları kadar borçlanmalarını her fırsatta öneriyoruz. Üretmeye devam etsin ve ürettiklerini mümkün mertebe yurt dışına satmaya çalışsın." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.