Siirt

Ana dillerini okulda öğreniyorlar

11:17 11 Kasım 2015
Ana dillerini okulda öğreniyorlar

ZEKERİYA GÜNEŞ - Siirt'te 2015-2016 eğitim öğretim döneminde 4 bini aşkın öğrenci, seçmeli ders kapsamında ana dili Kürtçeyi öğrenmeye başladı.  

Milli Eğitim Bakanlığınca ortaokul ve imam hatip ortaokullarında "Yaşayan Diller ve Lehçeler" dersi kapsamında eğitimi verilen Kürtçenin Kurmanci lehçesini, aralarında Kürt kökenli olmayanların da bulunduğu 4 bin 39, Abazacayı da 77 öğrenci seçti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Siirt'te öğrencilerin yoğun olarak Kurmanci ve Abazaca lehçesini tercih ettiğini, geçen yıla göre Kurmanciyi seçenlerin sayısının arttığını söyledi.

Siirt'te vatandaşların Türkçenin yanı sıra Kürtçe ve Arapça konuştuğunu anımsatan Suay, "Siirt 3 dilin konuşulduğu bir şehirdir ve hemen hemen herkes birbirinin dilinden anlar. Seçmeli dersler sayesinde yeni nesil birbirini daha da iyi anlayacak" dedi.

- "Bazı öğrenciler ana dilini konuşamıyor"

 Hürriyet Ortaokulunda Kürtçe dersi öğretmeni Diyaddin Demir, Kürt kökenli ailelerin çocuklarının ana dillerini öğrenmek için bu dersi seçtiğini ifade etti.

Kürtçe dersine rağbet olduğunu ancak kırtasiyelerde yeterince kaynak bulunmadığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Kürtçe, devlet okullarında seçmeli olarak verilmesiyle, özelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşlar tarafından tercih edilen bir ders haline geldi. Öğretmen sayısının artırılması ve bu alanda kaynak ders kitaplarının geliştirilmesiyle çok daha verimli bir eğitim olacak." 

Öğrencilere temel seviyede Kürtçe eğitim verdiklerini bildiren Demir, "Bazı öğrenciler Kürt olmasına rağmen ana dilini konuşamıyor. Yetersiz kalsa da bu eğitim sayesinde, öğrenciler aileleriyle iletişim kurabiliyor. Daha da iyi bir seviyeye gelebileceklerini düşüyorum" diye konuştu.

- "Kürtçeyi öğrendim"

Öğrencilerden Şilan Kurgutata, okulda aldığı eğitimle ana dilini öğrenmeye başladığını belirterek, "İyi ki bu ders var. Ana dilim Kürtçeyi öğrendim. Arkadaşlarımla Kürtçe konuşabiliyorum. Bana Kürtçe öğrettikleri için bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalkan da daha önce Kürtçe konuşamadığını, okuldaki seçmeli ders sayesinde dili öğrendiğini kaydetti. Kalkan, artık Kürtçe bilen arkadaşlarıyla anlaşabildiğini söyledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.