Şırnak

Bu köyde çiftçiler nöbet tutmaya başladı! Tavşanlar korkulu rüyaları oldu

11:15 31 Aralık 2022 9 Yorum Var
Bu köyde çiftçiler nöbet tutmaya başladı! Tavşanlar korkulu rüyaları oldu

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Dağaltı köyünde yaban tavşanları, tek geçim kaynağı meyve ağaçları olan çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Çiftçiler, ağaçlara zarar gelmemesi için nöbet tutmaya başladı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı 2 bin rakımlı Dağaltı köyünde yaşayan vatandaşlar, kış aylarında meyve ağaçlarına gözü gibi bakmak zorunda kalıyor.

KÖYLÜLER NÖBET TUTUYOR

Yüksek rakımlı yerleşim yerinde kalan köylüler, kış aylarında meyve bahçelerine zarar veren tavşanlar için kendilerince önlem almaya çalışıyor. Kar yağmadan önce elma, armut, kiraz, cennet hurması, erik, kayısı ve nar gibi 10 bin adet meyve ağacı için nöbet tutuyor, branda ve çadırlarla ağaç gövdelerini kapatıyor.

AÇ KALAN TAVŞANLAR KÖYE İNEREK AĞAÇLARA ZARAR VERİYOR

Kış aylarında kar yağışıyla beraber beyaza bürünen dağlarda yiyecek bir şey bulamayan yaban tavşanları köye inip meyve ağaçlarının kabuklarını yemeğe çalışarak ağaçlara zarar veriyor. İlçe genelinde en büyük meyve veriminin alındığı köy olarak bilinen Dağaltı köyünde vatandaşlar, kış gelmeden bahçelerindeki ağaçlara torba, naylon ve çadırlarla önlem alıyor. Hayvanlar aç kalmasın diye, kış aylarında ise köyün giriş ve çıkışlarında tavşanlar için koyun ve keçileri için ayırdıkları yemi bırakıyor.

'NÖBET TUTUYORUZ'

Köy muhtarı Kerem Aşan, her yıl nöbet tuttuklarını söyledi. Ağaçların diplerini kapattıklarını belirten Aşan, "Kışın yaban hayvanları köye inip zarar veriyor. Aç kaldıkları için buraya geliyor. Nöbet tutuyoruz. Beytüşşebap’ın en çok meyvesi olan Dağaltı köyüdür. Yabanlar hayvanlar için yem bıraktığımız halde yaban hayvanları zarar veriyor. Kışın kar yağdığı zaman tel örgü bile etki etmiyor. Bu yüzden destek bekliyoruz. Buna bir çözüm bulunsun istiyoruz"  dedi.

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayvanlarla bir tutam yemi bile paylaşmasınız işte gün gelir böyle zorla vermek zorunda kalırsınız
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • RAMAZAN 1 yıl önce Şikayet Et
  tavşan agaç yemez .aynı zamanda tavşan agaça merdivenmi kurmuş bunu yapan daha farklı yabani hayvan olmasın
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tavşan ve baska hayvanlar icin metal çit ya da,tas duvar yeterli ,Metal çit pahalıysa elle betonsuz taş duvar yapmak bedava fakat zahmetli olur. Koyunları korumak daha zor tavşan kendi boyundan yüksek engeli aşamıyor
  Cevapla
 • Tek gözlü balik 1 yıl önce Şikayet Et
  Belediye yardim etsin Etrafa havuc lahana ve bezeri $eyler atin..Dayanamazlar özellikle havauca yönelir keretalar.Onlarda can ya azcik ilgi gösterin hayvanlara UNUTMAYIN HER HAYVAN AHIRETTE DILE GELCEK,,O kaaa
  Cevapla
 • isim 1 yıl önce Şikayet Et
  Daglar agackandirilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.