Şırnak

18 yaşındaki genç kız ağrı nedeniyle hastaneye gitti, gerçeği öğrenince şaştı kaldı!

16:42 21 Ocak 2023 4 Yorum Var
18 yaşındaki genç kız ağrı nedeniyle hastaneye gitti, gerçeği öğrenince şaştı kaldı!

Şırnak'ta yaşanan olayda karın ağrısıyla hastaneye giden G.K. isimli 18 yaşındaki genç kızın karnından 25 santim boyutunda, 2.5 kilogram ağırlığında ve devasa boyutlara ulaşabilen bir kist çıkarıldı.

Şırnak’ta şiddetli karın ağrısı yaşayan kadın, karnından 2 buçuk kilogram ağırlığında kist alınması ile sağlığına kavuştu. 18 yaşındaki G.K., karın ağrılarının artması üzerine Şırnak Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep Usta’ya başvurdu.

KARNINDAN 2.5 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA KİST ÇIKARILDI

Yapılan ilk incelemede G.K.’nin karnında büyük bir kist tespit edildi. Hasta kadın, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep Usta tarafından acil olarak ameliyata alındı. 1 buçuk saat süren başarılı operasyonla G.K.'nin karnından 25 santimetre büyüklüğünde ve 2 buçuk kilogramağırlığında kist alındı. 

'BU DEV BOYUTLARA ULAŞABİLEN BİR KİST'

Şırnak Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep Usta, "Hastamız karnında şişlik ve ele gelen kitle şikayeti ile başvuruda bulundu. Yapılan muayenesinde kitlesinin tüm alt karnını doldurup, göbek deliğine kadar uzanmış dev bir kitle olduğunu fark ettik. Yapılan ultrason muayenesinde kitlesinin sol yumurtasına ait dev bir kist olduğunu gördük. Gerekli radyolojik incelemeleri ve kan testleri sonrasında Şırnak Devlet Hastanesinde ameliyatı gerçekleştirmeye karar verdik. Ameliyatımız yaklaşık 1,5 saat sürdü. Burada önemli olan nokta, kistin hastamızın doğurganlığına zarar vermeden çıkartılması. Kist yaklaşık 25 santimetre ve 2.5 kilogram ağırlığındaydı. Kistin içerisinde kıl, tırnak, diş, tiroid dokusu, kıl folükülleri, saçlı deri, yağ hücreleri gibi yapılar var. Bu dermoid kist olarak nitelendirdiğimiz iyi huylu dev boyutlara ulaşabilen bir kist. Hastamız ameliyat sonrası 2. gününde şifa ile taburcu edildi. Ameliyatının 15. gününde de hastamızın poliklinik kontrolünde içerisinden kist çıkmış sol yumurtanın eski boyutlara ulaştığını sağlıklı yumurta ile aynı boyutlarda ve içerisinde sağlıklı folüküller olduğunu gördük. Buda ameliyatımızın başarısını gösteriyor" dedi. 

 

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Emeğine bilgine vee seni yetiştiren devletten Allah razı olsun
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bravo
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  dr hanim ellerinize sağlik ... ülkesini en çok seven işini en iyi yapandır NOKTA.
  Cevapla
 • levent koyutürk 1 yıl önce Şikayet Et
  siz saygıdeğer doktorlarımız ve hemşirelerimizle ne kadar gurur duysak az emeğinize yüreğinize sağlık hastamızada şifalar olsun.
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.