Sivas

Milli Mücadele Karargahı 4 Eylül'de açılacak

16:45 20 Haziran 2016
Milli Mücadele Karargahı 4 Eylül'de açılacak

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarınca "Milli Mücadele Karargahı" olarak kullanılan, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'ne de ev sahipliği yapan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, restorasyonun tamamlanmasının ardından Sivas Kongresi'nin yıl dönümü olan 4 Eylül'de açılacak.

Sivas İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, müze bahçesindeki çalışmaları yerinde inceleyerek, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Kongre müzesinin restorasyon ve teşhir, tanzim işlerinin ardından çevre düzenleme çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini belirten Ayhan, "Yaptığımız çevre düzenleme ihalesi kapsamında yüklenici firma çalışmalara başladı. İnşallah, 4 Eylül'de Kongre Müzesini eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız." dedi.

Sivas Valiliğinin, restorasyon işlemlerinin yapılması için binayı 2009'da İl Özel İdaresine teslim ettiğini anımsatan Ayhan, tarihe karşı sorumluluk bilinci ile hareket edildiği için zor ve meşakkatli bir süreç yaşandığını vurguladı.

Kongre Müzesinde çok güzel bir restorasyon ve çevre düzenleme çalışması yapıldığını aktaran Ayhan, "İnşallah, ilimize çok önemli bir müze kazandıracağız. Müzenin çevre düzenleme işlerinin imalat, yapım ve iş takvimi planladığımız şekilde devam ediyor." açıklamasında bulundu.

- "Türkiye'de örneği olmayan bir teknolojiyi kullandık"

Projelerin tamamlanması ile 4 Eylül'de Kongre Müzesinin açılışının gerçekleştirileceğini belirten Ayhan, şunları kaydetti:

"Binamız, Sivas'ın tarihine, kültürüne ve misyonuna değer katacak. Kongre Müzesinin açılması ile 4 Eylül kutlamaları daha anlamlı ve ruhuna uygun şekilde olacak. Teşhir tanzim projesinde Türkiye’de örneği olmayan bir teknolojiyi özellikle kongre kararlarının alındığı odada kullandık. Bu projede uygulanan teknoloji, ülkemizde yapılması düşünülen tarihi yapı restorasyonlarına ve teşhirlere örnek olacaktır."

Kongre Müzesinin restorasyon, teşhir, tanzim ve çevre düzenleme projelerinde emeği geçen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ve milletvekillerine teşekkür eden Ayhan, "Teşhir, tanzim projelerinde karşılaştığımız birtakım sıkıntıları bakanımız ve milletvekillerimizin destekleri ile aştık. İnşallah, Milli Saraylar ile idaremiz projeyi tamamlayacak. Projenin yapılması aşamasında çalışan Sivas İl Özel İdaremiz personeline, Sivas Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğümüze, yüklenici firmalara şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.