Sivas

Bu lahanalar görenleri hayrete düşürüyor

14:15 29 Kasım 2019 2 Yorum Var
Bu lahanalar görenleri hayrete düşürüyor

Sivas'ta ata tohumlarla üretilen dev lahanalar görenleri hayrete düşürüyor.

Sivas'ta havaların soğuması ile lahana hasadı başladı. Lahanalar tezgahlarda yerini almaya başlarken, Sivas'ta ata tohumlarla üretilen dev lahanalar ise şaşkınlıkla karşılandı. Ayıklandıktan sonra ağırlığı 20 kilogramı bulan lahanalar kilogramı 2 TL’den satışa sunuldu. Normalden 4 kat daha büyük olan lahanalar turşu yapımında kullanılıyor.
Dev lahanaların ilgi gördüğünü belirten Ferhat Çobanoğlu, lahanaların büyük boyutlara ulaşmasındaki en büyük faktörün ata tohumu kullanılması olduğunu söyledi.

Sivas lahanasının boyutuyla özel bir yere sahip olduğunu belirten Çobanoğlu, “Kış aylarında en çok tükettiğimiz ürünlerden birisi olan Sivas Lahanasını üreten 4-5 tane çiftçimiz kaldı. Çayırağzı bölgesinde lahana yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz sayesinde halkımız, meşhur lahanamızı Ocak ayının sonlarına kadar tüketebiliyor. Sivas lahanasının özel bir yer almasının sebebi boyutunun büyüklüğündendir. Lahanaların ağırlığı ayıklanmadan önce tüm dalları ile 35-40 kilo oluyor. Dallarını ayaklandıktan sonra 20-25 kilogram ağırlığında oluyor. Sivas halkı, lahanayı çok seviyor. Özellikle turşu yapımında Sivas lahanası kullanıyor. Lahana alımında lahanalara don vurmasını bekliyorlar, don vurduktan sonra alıp turşu yapıyorlar. Sivas’ın ayazını yemiş lahana çok güzel olur. Kilogram fiyatı 2 lira. Lahanamızın devamı olmadığı için müşterilerimiz yavaş yavaş hızlı bir şekilde alım yapıyorlar. Hızlı bir şekilde turşularını yapmaya çalışıyorlar. Bu lahanaların tohumu en az 300-400 yıllık" dedi.

YORUMLAR

2 Yorum Var
 • Ferhat 8 ay önce Şikayet Et
  Bana ulasin beyoģlu ferhat Insigram dan ve facede
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Selim 8 ay önce Şikayet Et
  Bu lahana firesini baharın nerde bulabilirim
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Ferhat 8 ay önce Şikayet Et
  Bana ulaşın yardinci olurum beyoğlu ferhat
  İlk beğenen sen ol
 • aaaa neee ayıp 8 ay önce Şikayet Et
  Ben Sivas lıyım o lahanalar nerde yetişiyor merak ettim. Ayrıca çayrazında ekilecek tarlamı kaldı.
  Cevapla
 • Sinan 8 ay önce Şikayet Et
  Var tabiki
  İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.