Sivas

Sivas'ta şifa bulmak için yediği şaşırttı!

06:43 23 Eylül 2020 8 Yorum Var
Sivas'ta şifa bulmak için yediği şaşırttı!

Sivas’ın Altınyayla ilçesi Mutubey köyünde yaşayan vatandaşlar, kazdıkları 3 metrelik kuyulardan çıkardıkları kili satarak ekonomilerine katkı sağlıyor hem de bu toprağı yiyerek şifa bulduklarına inanıyorlar.

Sivas'ın Altınyayla ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Mutubey köyü sakinleri, yaklaşık bir asırdır köylerinde bulunan kil kaynağından kil çıkartıyor. Yaklaşık 3 metrelik çukurlar açılarak elde edilen kil, cilt temizliğinde ve saç temizliğinde sıklıkla kullanılıyor. Kil, kansızlık ve demir eksikliği çeken kadınlar tarafından şifa niyetiyle yenilerek tüketiliyor. Köylüler, kazma ve küreklerle kazarak çıkardıkları kili satarak gelirde elde ediyor.

“Kazma kürekle çıkartılıyor”

Mutlu bey köyü muhtarı Daim Danişment, kili çıkartmanın zahmetli olduğunu belirterek “Killik mevki, köyümüze 4 kilometre uzakta. Buranın yolu oldukça taşlık. Burada bulunan kil ocakları yaklaşık 100 yıldır kullanılıyor. Fakat çok zor şartlar altında kullanılıyor. Kili, ilkel şartlarla çıkarıyoruz. Kazma ve kürekle yaklaşık 3 metreyi bulan kuyular açıyoruz. Buradan çıkan kil Sivas’ın değil Türkiye’nin en iyi kili. Kilin, saç derisine çok faydası var. Saçta kepek bırakmıyor. Cilde maske olarak kullanılıyor. Çoğu kadın kili yiyor. Köylülerimiz, buradan çıkardıkları kille para kazanıyorlar“ dedi.

“Demir eksikliği olanlar yiyor”

Kuyu kazarak çıkardıkları kili 3 liradan sattıklarını belirten Mahmut Danişment, demir eksikliği olanların kil tükettiğini söyledi. Danişment, “Buradan çıkan kilin saç derisine, kepeklere ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte. Saçları yumuşatır ve kırılmayı önler. Demir eksikliği olan kadınlar kili yerler. Bizim köyden imkan oldukça çıkartıp, götürüp satanlar var. Ben bundan 2 yıl önce 2 torba götürdüm, 5 kilo yağ ve 5 kilo şeker aldım geldim. Bütçemize illaki katkısı oluyor. Talep olacak ki çıkartasın. Kilosu bizim elimizden çıkana kadar, 2,5- 3 Lira. Satıcının eline geçtiğindeyse 5 ile 15 Lira arasında değişiyor “ şeklinde konuştu.

Emir Çelik, demir eksikliğinden dolayı kil tükettiğini belirterek, “Senede 3-4 torba çıkartıyorum, satıyorum. Arabam olmadığı için pek fazla eşemiyorum. 3 metrede çıkıyor. Kazmak zor olsa da geçim derdi. Benim 2 tane engelli çocuğum var, onlara katkı sağlıyorum. 2 çocuğumun da servis parasını veriyorum, onun için her sene 3-4 torba çıkarıp satıyorum. Demir eksikliğine faydalı, bende de demir eksikliği var. Bende yiyorum“ dedi.


 

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Giyotinle idam edilen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette; ''halk ekmek bulamazsa pasta yesin '' demişti. Bizim garibanlar da killi toprak yerler.
  Cevapla
 • haluk karacan 1 yıl önce Şikayet Et
  biz o kili cocuklugumuzda yerdik yeni degilki
 • balıklı 1 yıl önce Şikayet Et
  demir eksikliği olan çocuklar beyaz toprakla badana yapılmış olan ev duvarlarını zaman zaman yalarlar. bu hareket vitamin eksikliğine işarettir. kil eskiden elbise yıkarken kullanılır dı. insanların yediğini hiç görmedik duymadık. yanlışların zararından korunmak için işin ehli ve sorumlu olanların bir adım öne çıkması gerekir.
  Cevapla
 • bado 1 yıl önce Şikayet Et
  oranın altında kömür olma ihtimali çok yüksek. etüt yapılırsa her şey belli olur.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • halk 1 yıl önce Şikayet Et
  afiyet olsun bu halk ne bulur ise yer bir de biraz gaz ver sonra iyi para kazanirsin o mide vucut ne olur demiyorlar
  Cevapla
 • Şems 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman ekmek yemeye gerek kalmaz. Yanlış bir haber sakın yemeyin. Ben de o çevrenin insanıyım öyle yanlış bir alışkanlık var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
çamur sivab
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.