Sivas

93 yaşındaki annenin inanılmaz fedakarlığı

12:07 11 Mayıs 2024 31 Yorum Var
93 yaşındaki annenin inanılmaz fedakarlığı

Sivas'ta yaşayan 93 yaşındaki anne neredeyse ömrünün hepsini engelli 2 oğluna adadı, ilerleyen yaşına rağmen gelininin de yardımıyla biri 60 yaşındaki iki oğlunun tüm ihtiyaçlarını gideriyor.

Sivas’ın Doğanşar ilçesine bağlı Çatpınar köyünde yaşayan 93 yaşındaki Gülsüm Karamuk’un doğuştan engelli olan 60 yaşındaki İsmail ve 53 yaşındaki Naci isimli oğulları konuşamıyor, yürüyemiyor ve akli dengeleri yerinde değil. Yaşamın zorluklarına rağmen yıllardır engelli evlatlarına sevgiyle bakan Gülsüm nine Evlatlarıyla birlikte mücadele etmekten hiç vazgeçmeyip, engelli evlatlarına her gün sevgi ve şefkatle bakarak gelininin de destekleriyle onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Evlatlarını bırakıp gidenler diğer dünyada cezalarını çekerler diyen Gülsüm nine; “İnsanın evladını bırakabilme gibi bir imkânı seçeneği olamaz. İnsan ciğerini bırakamaz. Evlatlar annelerin bir parçasıdır” dedi.

“60 yıl baktım halen de bakmaya devam ediyorum”

Engeli oğullarına kendisinin baktığını ama artık yaşlandığı için kendisine gelininin ve kızının da destek olduğunu belirten Gülsüm anne; “Çocuklarım anadan doğma böyleler. Diğer oğlum geceleri döndürüyor yatırıp kaldırmaya yardımcı oluyor. Ben hep yanlarında duruyorum. Artık ben de zorlanıyorum gözlerim görmüyor. Ellerimden dökülüyor bazı şeyler. Doğdukları günden beri böyleler. O günden bugüne kadar 60 yıl baktım halen de bakmaya devam ediyorum. Büyüttüm ama büyütürken de çok zorluklar çektim. Hayvanlarımız vardı onlara bakardık. Çift sürerdik hem o işleri yapardım hem çocuklarıma bakardım. Mecbur bırakıp giderdim dağda hayvanlarımı otlatırdım. Yanlarına birer parça ekmek bırakırdım giderdim. Gelene kadar da sürekli düşünürdüm. Bu yaşananların hepsi Allah’tan. Hiçbir şey diyemem, her şeye şükür hamd olsun” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

31 Yorum Var
 • ahiret 2 ay önce Şikayet Et
  müjdeler olsun sana sen cennete girmişsin allah senin yardımcın olsun
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Cennetlik görmeyen isteyen bu nineye baksın.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  vay ki ne vay itikatta sağlam namaz abdestle varsa inşallah Allah cennetine koysun teyzem seni
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • fxnope 2 ay önce Şikayet Et
  yorum bile yapamiyorum Allah razı olmuştur insallah
  Cevapla
 • İsayusuf 2 ay önce Şikayet Et
  Allah senden ve senin gibi Saliha fedakâr annelerimizden ebeden razı olsun, âmîn.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.