Tekirdağ

Bu böcekleri gördüler, kaçışmaya başladılar!

07:00 16 Mart 2020 12 Yorum Var
Bu böcekleri gördüler, kaçışmaya başladılar!

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan ormanlık alana Çamkese Böceği zararlısına karşılık ‘Terminatör’ böceği doğaya salındı. Terminatör böceklerini fark eden tırtıllar kaçışmaya başladı.

Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Namık Kemal Mahallesinde bulunan Atatürk Şehir Ormanında Çamkese Böceği zararlısı ‘Tırtıl’ ile biyolojik mücadele için aynı alana bu böceğin yırtıcısı olan ve halk arasında ‘Terminatör’ (Calosoma sycophanta) böceği olarak bilinen yüzlerce böcek doğaya bırakıldı. Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğünce Antalya’dan getirilen ve oldukça hızlı olan yaklaşık 250 adet ‘Terminatör’ böceğinin doğaya salınması ile hızlı bir şekilde hareket ederek yayılmaya başladılar.

Terminatörleri fark eden tırtıllar kaçmaya başladı.

Terminatör böceklerinin hızlıca yayılması ile bu böcekleri fark eden bazı tırtılların etrafa kaçıştıkları gözlemlendi. Oldukça hızlı hareket edebilen Termiantör böceği zararlı böceklere karşı kullanılabilmekte günde 2 veya 3 adet tırtıl yiyebiliyor ve günde 15 tane tırtılı da öldürüp bırakabiliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekirdağ Orman İşletme Müdürü Ali Şen, "Bugün Atatürk Şehir Ormanında Çam Kese zararlısına karşılık biyolojik mücadele yapmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Çam kese böceği Türkiye’de yaygın olarak bulunan bir zararlı. Bizimde Atatürk Şehir Ormanımızda birkaç yıldır yoğun popülasyon nedeniyle zarar yapmaktadır. Çam Kese böceği ile 3 şekilde mücadele edilmektedir. Birincisi mekanik mücadele, ikincisi biyoteknik mücadele ve üçüncüsüde biyolojik mücadeledir. Mekanik mücadelede dallardaki keseler toplanıp ormandan uzaklaştırılmakatdır. Şubat ayında bu ormanda bu çalışmayı yaptık. Biyolojik mücadeledede bu zararlı böceğin yırtıcısı olan böcekleri laboratuvarlarda çoğaltmak suretiyle ormanda salmaktayız. Orman Genel Müdürlüğü bu böceğin en önemli yiyicisi olan Calosomayı laboratuvarda çoğaltıp önemli olan orman alanlarımıza salmayı bize temin etmektedir. Bugünde ormanda çoğaltılmış 250 adet diğer adıyla terminatör böceği burada şehir ormanımıza salacağız. Bu böcekle çam kese zararlısına karşı etkin bir mücadele başlatacağız" dedi.


 

YORUMLAR

12 Yorum Var
 • Ahmmm 2 ay önce Şikayet Et
  Pirinçleri yiyor diyerek 2 milyar serçeyi mao katşettirmiş 2. Senede börtü böcek ve çekirge istila etmiş çini.10 da 1 kayıp varken 10 da 10 çıkmış kayıp.bunun üzerine rusyadan serçe ithal etmiş mao tekrar.inşallah o duruma düşmeyiz.
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  doğada zaten var olan bir böcek yıllar önce çam ağacında rasladım tırtılları yiyordu
  Cevapla
 • Hamit 2 ay önce Şikayet Et
  Chp lerin uzerinede salalim
  Cevapla
 • zafer42 2 ay önce Şikayet Et
  hic gülesim yokdu, Helal sana
  İlk beğenen sen ol
 • Samii 2 ay önce Şikayet Et
  Böceği bile kaçırır onlar.
 • kamil 2 ay önce Şikayet Et
  :)))) süper ama chp yönetimine halka değil...
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Umarız bir süre sonrada bu bugün kurtarıcı olarak gördüğümüz böceklerle biyolojik mücadele yapmamız gerekmez.
  Cevapla
 • Harun 2 ay önce Şikayet Et
  Kardes bu bocegin yiyecegi bitince dogsl olarak acliktan olecek..o yuzden biyolijik mucadele diyorlar
  İlk beğenen sen ol
 • maho 2 ay önce Şikayet Et
  Epomis Beetle diye videolarda aratın.kurbağa bile yiyebiliyor bu böcek.gerçekten terminatör
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.