Tokat

İnsanlık yapmak istedi, suçlu ilan edildi

14:53 14 Ekim 2019 18 Yorum Var
İnsanlık yapmak istedi, suçlu ilan edildi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde bir öğretim görevlisi yoldan iki öğrencisini aracına alınca, kendisini takip eden minibüs şoförü tarafından şikayet edildi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lokman Öztürk, evine giderken rektörülük binası önünde bekleyen öğrencilerin el kaldırması üzerine durarak öğrencilerini aracına aldı. Öğrenciler aracına binerken arkasından gelen özel halk minibüsü şoförü, yolcu almanın yasak olduğunu belirterek aracının plakasını aldığını ve şikayetçi olacağını söyledi. Öztürk, buna rağmen öğrencileri alarak yoluna devam etti. Yaşanan bu olay sivil araçların yolda bekleyen yolculara yardım edip edemeyeceği tartışmasına neden oldu. Öztürk, karşılaştığı olay karşısındaki tepkisini dile getirip, “Rektörlük binası önünden 3 öğrenci el kaldırdı, bende durarak aracıma aldım. Öğrenciler arabaya binerken arkamdan gelen otobüs şoförü neden yolcu aldığımı sordu. Bende ücret karşılığı götürmediğimi insanlık namına yardımcı olduğumu söylediğimde ‘plakanı alacağız' şeklinde bir yaklaşımı oldu. Ben bu durumdan rahatsız oldum. Yıllardır taşımacılık yapan minibüs hattında yoğunluk nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. En az 3-4 minibüs geçtikten sonra öğrencilerin binme şansı oluyor. Öğrenciler için en değerli olan saat, derslerine sınavlarına geç kalabiliyorlar. Bu konu da bir rahatsızlık var. Yıllardır bu probleme çözüm bulunamadı” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin daha rahat bir ulaşımla üniversiteye gidip gelmelerini beklediklerini ifade eden Öztürk, ”Üniversitemiz Tokat'ın Türkiye'ye ve dünyaya açılan kapısı, yabancı öğrencilerde eğitim görüyor. Bu sayı daha da artacak. Çok yoğunluk olduğu için ister istemez bizlerde öğrencileri almak durumunda kalıyoruz. Konu yetkili makamlara iletildi, herkesin bildiği bir sorun” diye konuştu.

Üniversite Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Atikik ise aldıkları karar doğrultusunda yoldan öğrenci alınmasının yasaklandığını, araçların plakalarını alarak emniyete bildirdiklerini kaydetti. Minibüslerde yaşanan yoğunlukla ilgili eleştirilere karşı ise Atikik, önlemler alarak hatlardaki araç sayısını artırdıklarını söyledi.
Öte yandan emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre; ücret almadan aracına öğrenci alanlar için bir cezai işlem uygulaması olmadığı, ücret aldığı tespit edilmesi halinde amaç dışı ticari taşımacılıktan cezai işlem uygulandığı belirtildi.

YORUMLAR

18 Yorum Var
 • Fatih ÇOLAK 6 ay önce Şikayet Et
  HOCAMI TEBRİK EDERİM. MİNİBÜSÇÜLER BU EDEPSİZ HAREKETTEN DOLAYI ÖZÜR DİLEYENE KADAR İNAT OLSUN DİYE DİĞER HOCALAR DA TALEBELERİ ARABALARINA ALSINLAR..en iyisi bu
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Hamit 8 ay önce Şikayet Et
  Hocama çok teşekkür ediyorum Bu hatta çalışan münibüs şöforlarının%80 i çok kaba insanlıktan nasibini almamış kişiler denetim diye bir şey yok hepimiz bu konularda duyarlı olalım kötülere pabuç bırakmayalım Çok teşekkürler
  Cevapla
 • Ahmet ben 8 ay önce Şikayet Et
  İnsanlık ölmemiş helal olsun hocaya aracım olsa bende alırım öğretmeni tanımasa el kaldirmazdı bence suçlu deyil böyle yapa yapa insanlığı öldürüldü ler kimse bir birine güvenmez oldu
  Cevapla
 • Fahrettin ASIM 8 ay önce Şikayet Et
  Hocayı ve aynı hassasiyeti gösteren Vicdan sahibi kişileri tebrik ederim. Ben de aynı şekilde yolda beklemekten veya parasının olmadığından mağduriyet yaşayan İnsanları arabama alıyorum. Bizimkisi Fİ SEBİLİLLAH.... Hiçbir kanun arabana yoldan İnsan alamazsın demiyor.
  Cevapla
 • Tamer 8 ay önce Şikayet Et
  Ben bizzat 27 dakika bekledim özel halk otobüsü gelmedi nede öğrenci yok diye sefer sayısı azaltmış lar zarar ediyorlarmış bunların zihniyeti bozuk hepsi in helal olsun hocaya banada denk geldi bende aldım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.