Trabzon

"Kemençe ile sadece Karadeniz türküsü çalınmaz"

11:09 25 Mayıs 2016
"Kemençe ile sadece Karadeniz türküsü çalınmaz"

HAKAN BURAK ALTUNÖZ - Sürmene'de 60 yıldır kemençe üreten Hasan Sancak, Karadeniz yöresi ve müziğiyle özdeşleşmiş kemençenin 4 tellisiyle arabesk, Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerinin çalınabileceğini söyledi.

İlkokul 4. sınıftayken kemençe yapımını öğrenmeye başlayan 71 yaşındaki Sancak, ilçede 1989'da açtığı atölyesinde ara vermeden kemençe yapıp satıyor.

Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nin ünlü enstrümanının yapılışını kendini geliştirerek öğrendiğini, amacının para kazanmaktan ziyade yöre kültürünü tanıtmak olduğunu anlattı.

Yılda ortalama 150 kemençe yapabildiğini belirten Sancak, Yunanistan başta olmak üzere Japonya ve Fransa'dan siparişler aldığını, Karadenizli ünlü sanatçıların da kendisini tercih ettiğini dile getirdi.

-"En zor çalınan kemençe 4 telli olandır"

En iyi kemençenin 4 telli olduğuna işaret eden Sancak, "En zor çalınan kemençe 4 telli olandır. Bu kemençeyi yapmak çok zor ama kemandaki tüm sesler onda mevcut. Uzun zamandır kemençe bu konuda yanlış tanıtıldı. Eğer gerçekten yeteneğiniz varsa bu kemençeyle arabesk, Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerini dahi çalabilirsiniz. Türk sanat müziği kemençesi dediğimiz bu kemençe, insanı dinlendirir." dedi.

Sancak, 60 yıldır kemençe yaptığını, 15 yıldır 4 telli kemençe de ürettiğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Sivas'ın sazı buraya gelmişse kemençe de oraya niye gitmesin? Ben bunu Sivaslıya da Konyalıya da sevdireceğim. 60 yıldır yurdun dört bir yanına kemençe verdim. Kemençeyle sadece Karadeniz yöresi havaları çalınacağı gibi bir düşünce var. Bu esasında yanlış çünkü bunun özünde yetenek var, yetenekli olduktan sonra kişi bununla her türlü müziği çalabilir. Ben üretmeme rağmen böyle bir yeteneğim olmadığını biliyorum ama yetenekli insanlar çok da güzel çalıyor."

- "Amacım gençlere kemençeyi sevdirmek"

Kemençeye ilgisi olan gençlerin kendisine her zaman ulaşabileceğini, gerekirse ellerindeki kemençeyi bile ücretsiz tamir edebileceğini vurgulayan Sancak, şunları kaydetti:

"İstedikleri sesi alamıyorlarsa ya da soracakları bir şey varsa benim yerim belli. Bana kargoyla kemençelerini yollasınlar, ücretsiz yapıp göndermeye hazırım. Amacım para değil, gençlere kemençeyi sevdirmek."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.