Trabzon

Trabzon'da Suriye uyruklu THKP-C üyesinin yargılanması

17:22 08 Mayıs 2018
Trabzon'da Suriye uyruklu THKP-C üyesinin yargılanması

Trabzon'da, terör örgütü THKP-C üyesi Suriye uyruklu Mohamad Mohamad'ın uluslararası casusluk suçundan yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Mohamad, tutuklu bulunduğu Bolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Tanık M.A. beyanında, sanık Mohamad'ın, kendisinin satış ve pazarlama müdürlüğü yaptığı şirkette 2014-2015 yılları arasında çalıştığını söyledi.

Yabancı dil bilen sanığın, şirkette önce tercüman olarak daha sonra ise satış personeli olarak çalıştığını belirten M.A, "İş dışında kendisiyle samimiyetim olmadı. Benden alt bir pozisyonda çalışıyordu. İş yerinde satış pirimi sistemiyle çalışılmaktadır. Mohamad ile diğer personeller arasında prim kargaşası çıktı. Kendisi de yabancı olduğu için uzun süreli çalışmayı düşünmüyorduk. Şirkette yabancı dil bilen eleman sayısı artınca Mohamad ile yolları ayırdık." ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanının sorması üzerine M.A, THKP-C örgütünü bilmediğini ve bu örgütün lideri Mihraç Ural ismini daha önce duymadığını beyan etti.

SEGBİS üzerinden savunması alınan sanık Mohamad ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek tahliyesini talep etti.

Cumhuriyet savcısı beyanında, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliyesini talep etti.

Sanık avukatının dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Halep doğumlu sanık Mohamad, THKP-C ile irtibatlı olduğu, örgüt elebaşı Mihraç Ural ile irtibatı, iş adamı görünümünde propaganda yaparak taraftar topladığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine örgüte bilgi sızdırdığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Mohamad, gözaltındayken iki kez intihara kalkışmıştı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.