Yozgat

Kalbinden elma büyüklüğünde tümör çıkarıldı

14:49 07 Haziran 2016
Kalbinden elma büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Yozgat'ta, kalp rahatsızlığı şikayetiyle Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran 77 yaşındaki kadın hastanın kalbinde oluşan elma büyüklüğündeki tümör, başarılı bir cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

Menduha Kurucu, nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetleriyle Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine geldi. Kardiyologların değerlendirmesi sonucunda Kurucu'nun kalbinde "miksoma" adı verilen bir tümör çeşidi olduğu belirlendi.

Kalp damar cerrahisi bölümüne yönlendirilen hastanın kalbinde oluşan elma büyüklüğündeki tümör, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Demirdaş ve Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Atılgan tarafından gerçekleştirilen başarılı cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

Çiçekçioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanede by-pass ve diğer kalp operasyonlarının ardından tümör operasyonlarının da başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Tümörün kalbin içindeki dolaşımı bozması, kanın akciğerde göllenmesi sonucu hastada sık sık nefes darlığı şikayetleri ortaya çıktığını dile getiren Çiçekçioğlu, "Ameliyatı açık kalp ameliyatı tekniğiyle gerçekleştirdik. Hastayı kalp-akciğer makinesine bağladıktan sonra kalbi açarak içindeki kalp kapağından 4x4 santimetre ebatındaki intrakardiyak kitleyi başarıyla çıkardık. Bu cerrahi operasyonda tümörü kalp kapakçığına zarar vermeden çıkarmış olmanın önemini vurgulamak istiyorum. Hastamızı yedinci günden sonra, geçmişe dönük şikayetlerini ortadan kaldırarak taburcu ediyoruz.''

Bu vakalarda erken müdahalenin önemli olduğuna değinen Çiçekçioğlu, kitlenin alınmaması halinde, zamanla kalp kapakçığına baskı yapacağını bunun da akciğerlerde ödeme, ani inmelere hatta ölüme yol açabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.