Yozgat

Dağ dağ gezip yabani meyve ağaçlarını aşılıyor

12:48 04 Mart 2024 7 Yorum Var
Dağ dağ gezip yabani meyve ağaçlarını aşılıyor

Yozgat’ta yaşayan Abdullah Cırık, 9 yıldır doğadaki yabani ağaçları meyve vermesi için gönüllü olarak aşılayarak çevreye ve insanlara faydalı olmaya çalışıyor.

Yozgat’ta devlet hastanesinden emekli olduktan sonra kendisini doğaya adayan 63 yaşındaki Abdullah Cırık, 9 yıldır dağ, taş ve orman alanlarını gezerek yabani ağaçları meyve vermesi için aşılıyor. Her yıl 100’lerce ağacı aşılayan Cırık, güz mevsiminde budayıp bakımını yaptığı yabani ağaçları ilkbahar mevsiminde aşılayarak ağaçların kaliteli meyve vermesini sağlıyor. Bu işi kendisine görev edinen Cırık, aşıladığı ağaçların meyve verip hayvan ve insanların faydalandığını gördüğünde ise mutlu oluyor.

Doğayı çok sevdiğini ve canlılar için faydalı işler yapmak için yabani ağaçları 9 yıldır aşıladığını söyleyen Abdullah Cırık, “Yozgat’ta devlet hastanesinde çalıştıktan sonra emekli oldum. 9 yıldır bu aşı işleriyle uğraşıyorum. Doğadaki yabani armut, elma ve erik ağaçlarına iyi meyveler, merhem ağaçlarına da kiraz ve vişne aşılıyorum. Her gün olmasa da 3-4 güne bir doğada dolaşıyorum. Doğayı çok seviyorum. Bu işleri doğadaki hayvanlar ve insanlar yesin diye gönüllü olarak yapıyor. Yalnız piyasada bu işi yapmıyor. Yılda ortalama 100 tane aşı yapıyorum. Güz mevsiminde doğadaki ağaçların budamasını yapıyorum ve ağaçları hazırlıyorum, bahar mevsiminde de aşı zamanı gelince bu ağaçları aşılıyorum. Bu işi severek yapıyorum, aşılarımın tutma oranı da yüzde 90 civarında. İngiliz dili geçme ve yarma aşı yapıyorum, genellikle tutuyor.” dedi.

İkamet ettiği eski TOKİ konutlarında bulunan ormanlık alandaki meyve ağaçlarını da aşıladığını belirten Cırık, “İkamet ettiğim bölge ormanlık alana sınır olduğu içi oralardaki ağaçları da aşılıyorum, komşularımız da oradaki ağaçlardan faydalanıyor. Onların da hayır duasını alıyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşlerim; ne yazıktır ki aşılama dediğimiz şey gen ile oynamaktır. Titanyum, bütün beyaz gıda ve ilaçlarda var. Kısacası : İNSAN,HAYVAN VE BİTKİLERİ ZEHİRLİYORLAR SONRADA DAHA TEHLİKELİ BİR KİMYASAL MADDE ADİNA İLAÇ DEDİKLERİ BAŞKA BİR KİMYASAL MADDE İLE İNSANLARI UYUŞTURUYORLAR. VELHASIL EKİNLERİ VE NESİLERİ BOZDULAR. RABBIM BU GAFLET UYKUSUNDAN UYANMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH.
  Cevapla
 • Bekir Eman 1 ay önce Şikayet Et
  Allah kolaylık versin hizmetiniz daim 4
  Cevapla
 • Gaksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Abdullah beye yaptığı işinden dolayı hayranım. Keşke komşumuz olsaydı
  Cevapla
 • ŞENTÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim, yabani ağaçları rahat bırakın. yabani ağaçlar, kış soğuğuna dayanıklı olsun diye yaratılmıştır ve meyveleri de soğuğa dayanıklı olup, kışın kuş-kurt yesin diyedir. Bu ağaçları aşılarsan, aşılı meyveler kışa dayanmaz. kışın kuşlarda aç kalır.
  Cevapla
 • Sabrina 1 ay önce Şikayet Et
  Katılıyorum
 • Tarsuslu 1 ay önce Şikayet Et
  Allah senden razı olsun kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.