Zonguldak

Atölyesinde kamyonet yaptı

11:25 30 Kasım 2015
Atölyesinde kamyonet yaptı

FERDİ AKILLI - Zonguldak'ta ortaokul mezunu torna ustası, çocukluğunda hayalini kurduğu aracı yaklaşık 1 yıllık çaba sonucu kendi atölyesinde üretti. 

Torna ustası 42 yaşındaki Hasan Erol, atölyesinde tasarladığı mini kamyoneti yapmak için motosiklet motoru temin ederek hurdacılardan eski araç parçaları topladı.

Kamyonetinin dışını atıl araç saclarından oluşturan Erol, "elektronik" tasarımı torpidoda hazırlayarak aracına yerleştirdi.

Erol, otomatik vitesli kamyonetine şifreyle motoru çalıştıran sistemin yanı sıra navigasyonun yer aldığı direksiyon, frenleme düğmesi ve gece karşıdan gelen araçların ışığına duyarlı otomatik kısa far yakan donanımı monte etti.

Sanayide aracıyla gezen Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Emek" adını verdiği mini kamyonetinin 450 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi. 

Saatte 60 kilometre hız yapabilen aracını görenlerin çok beğendiğini anlatan Erol, "Küçükken oyuncak alamadığımız için telden farklı araçlar yapıyordum. O dönemlerden itibaren bir araç yapmak içimde tutkuydu. Atölyemdeki çalışmalarla bunu başardım. Atıl malzemeler kullandığım için yaklaşık 2 bin liraya kamyonetimi tamamladım" diye konuştu.

-"Tek kişilik, 100 kilogram yük taşıyor"

Erol, tek kişinin binebildiği kamyonetin kasasında 100 kilograma kadar yük taşıyabildiğini belirterek, "Bu kamyoneti geliştirmek için yatırımcılardan ve devletimizden destek bekliyorum. Hiçbir eğitimim olmamasına rağmen aracımda bir çok elektronik sistem mevcut. Yerleştirdiğim sensörler sayesinde, geceleri karşıdan araç geldiğini kamyonetim algılayarak anında kısa farları yakıyor" diye konuştu.

Fren için pedal yerine düğme kullandığını dile getiren Erol, "Düğmeye bastığınız anda araç yavaşlıyor. Direksiyondaki navigasyonda gösterge paneli olarak da kullanılıyor. Ülkemizin yerli otomobil çabasına biz de katkı vermek istiyoruz. Destek verilirse çok daha güzel araçlar tasarlayabileceğime inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.